BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martė, 21 prill 2009 - 14:42 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Vlerat editoriale tė BBC-sė
 
Shėrbimi Botėror i BBC-sė


E vėrteta dhe saktėsia

Ne pėrpiqemi tė jemi tė saktė dhe tė japim tė vėrtetėn e asaj qė ka ndodhur. Saktėsia ėshtė mė e rėndėsishme se sa shpejtėsia dhe shpesh bėhet fjalė pėr mė shumė se sa mbledhje faktesh tė sakta. Ne do t’i peshojmė gjithė faktet dhe informacionet e nevojshme pėr tė arritur tek e vėrteta. Materiali ynė do tė ketė burime tė mjaftueshme, do tė bazohet nė prova tė forta, tė dėshmuara mirė dhe tė paraqitura me gjuhė tė qartė dhe tė saktė. Ne do tė jemi tė ndershėm dhe tė hapur pėr ato qė nuk dimė dhe do tė shmangim spekulime tė pabaza.

Paanshmėria dhe shumėllojshmėria e opinioneve

Ne pėrpiqemi tė jemi tė drejtė, pa paragjykime dhe tė reflektojmė gjithė rrymat e rėndėsishme tė opinionit, duke kėrkuar gamėn dhe konfliktet e pikėpamjeve. Ne do tė jemi objektivė dhe tė paanshėm nė qasjen tonė ndaj njė teme. Ne do tė japim gjykime profesionale ku ėshtė e pėrshtatshme, por asnjėherė nuk do tė promovojmė njė pikėpamje tė veēantė mbi ēėshtje tė debatueshme tė politikės publike, ose ēėshtje tė debatueshme politike apo industriale.

Integriteti dhe pavarėsia editoriale

BBC ėshtė e pavarur nga shteti dhe interesat partiake. Audienca jonė duhet tė ketė besim se vendimet tona nuk ndikohen as nga presionet e politikės apo biznesit, as nga ndonjė interes personal.

Nė shėrbim tė interesit publik

Ne kėrkojmė tė raportojmė ngjarje me rėndėsi. Ne do tė jemi energjikė pėr tė shkuar nė thelb tė ngjarjes dhe tė jemi tė mirinformuar kur ta shpjegojmė atė. Ekspertiza jonė e specializuar do tė sjellė autoritet dhe analizė nė botėn komplekse ku jetojmė. Ne do t’u drejtojmė pyetje llogarikėrkuese atyre qė mbajnė poste publike dhe do tė ofrojmė njė forum gjithėpėrfshirės pėr debat publik.

Ndershmėria - tė qenit tė drejtė

Materialet tona do tė mbėshteten nė tė qenit tė drejtė, nė transparencė dhe marrėdhėnie tė ndershme. Pjesėmarrėsit nė programe do tė trajtohen me ndershmėri dhe me respekt.

Mosndėrhyrja nė jetėn private

Ne do tė respektojmė tė drejtėn e mosndėrhyrjes nė jetėn private dhe nuk do ta shkelim atė pa ndonjė arsye tė fortė, kudo ku veprojmė nė botė. Sjellja, korrespondenca dhe bisedat private nuk do tė bėhen publike nėse nuk egziston njė interes i qartė publik pėr to.

Dėmi dhe fyerja

Ne synojmė ta pasqyrojmė botėn siē ėshtė, duke pėrfshirė gjithė aspektet e pėrvojės njerėzore dhe realitetet e botės natyrore. Ne ruajmė tė drejtėn pėr tė transmetuar dhe botuar pėrmbajtje novatore dhe sfiduese me pėrgjegjėsinė tonė pėr tė mbrojtur mė tė dobėtit.

Fėmijėt

Ne do tė pėrpiqemi gjithmonė tė ruajmė mirėqenien e fėmijėve dhe tė rinjve qė marrin pjesė apo shfaqen nė materialet tona, pėrfshirė tė drejtėn e tyre pėr t’u dėgjuar, kudo nė botėn ku ne veprojmė. Ne do tė programojmė materialet qė mund tė mos jenė tė pėrshtatshme pėr fėmijė nė pėrputhje me kėtė.

Llogaridhėnia

Ne i japim llogari audiencės sonė dhe do tė jemi tė ndershėm dhe tė hapur me ta. Besimi i vazhdueshėm i tyre tek BBC-ja ėshtė njė pjesė thelbėsore e kontratės sonė me ta. Ne do tė jemi tė hapur nė pranimin e gabimeve dhe do tė inkurajojmė njė kulturė gatishmėrie pėr tė mėsuar prej tyre.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>