BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hënë, 20 tetor 2008 - 07:24 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Obama bën fushatë në bastionin republikan
 
Colin Powell
Powell tha se Obama ishte më i përgatitur për krizën ekonomike
Ndërsa gara për Shtëpinë e Bardhë hyn në fazën finale, kandidati demokrat, Barack Obama, po shtrin fushatën në territore që zakonisht priten të votojnë për kundërshtarin republikan, John McCain.

Pasi bëri të ditur grumbullimin rekord të fondeve, 150 mijë dollarë vetëm muajin e kaluar, zoti Obama po hedh tashmë burimet e tij në Virxhinian perëndimore që shihet si bastion republikan.

Përkrahje nga Colin Powell

Ish sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell, ka mbështetur kandidatin demokrat për president, Barack Obama.

Në programin e kanalit televiziv NBC, Meet the Press (takim me shtypin) zoti Powell e përshkroi senatorin Obama si një figurë transformuese.

Ai tha se si John McCain ashtu edhe Barack Obama ishin të kualifikuar për të drejtuar vendin, por zoti Obama ishte më i përgatitur për të përballuar krizën ekonomike aktuale.

Ai gjithashtu kritikoi partinë e tij Republikane, duke thënë se fushata ka qënë negative dhe zgjedhja e senatorit McCain për zv/presidente, Sarah Palin, nuk ishte gati të bëhej presidente.

Zoti Powell ka qënë Sekretar Shteti në mandatin e parë të presidentit Bush.

Ai ka qenë në poste të larta në administratën republikane të presidentëve Ronald Reagan dhe George Bush i vjetri.

Zoti Obama tha se ishte mjaft i nderuar që kishte përkrahjen e Colin Powell-it.

Nga ana e tij, John McCain tha se komentet e zotit Powell nuk ishin të papritura dhe se ai ishte i kënaqur se kishte marrë përkrahje nga katër ish sekretarë të tjerë shteti.

 
 
LOKALE
Politika e jashtme shumë pas ekonomisë
17 tetor 2008 | Faqja Kryesore
Kandidatët në debatin e fundit
16 tetor 2008 | Faqja Kryesore
Castro e quan SHBA-në një vend racist
13 tetor 2008 | Faqja Kryesore
Çfarë imazhi duan të kenë amerikanët?
13 tetor 2008 | Faqja Kryesore
Obama kritikon 'fokusin' e rivalit McCain
06 tetor 2008 | Faqja Kryesore
Kandidatët për zv/president në debat
03 tetor 2008 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>