BBCAlbanian.com
 
Botuar: E diel, 07 shtator 2008 - 09:19 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Portret: Barack Obama
 
Barack Obama
Parulla e z. Obama është 'Change' - 'Ndryshim'
Senatorët e Shteteve të Bashkuara nuk konsiderohen zakonisht si "Rock star"-ë apo me epitete të tjera që u shkojnë më shumë për shtat këngëtarëve e aktorëve.

Por Barack Obama nuk është senator i zakonshëm dhe shumë pak prej kolegëve të tij adhurohen si ai nga publiku i gjerë.

Z. Obama është amerikani i parë me ngjyrë që kandidohet për presidencën nga dy partitë e mëdha amerikane në historinë e Amerikës.

Nëse mund republikanin John McCain në zgjedhjet e nëntorit, ai do të bëhet presidenti i parë me ngjyrë në vend.

Senatori siguroi kandidimin e demokratëve pas një beteje të gjatë dhe të vështirë me ish-zonjën e parë të Amerikës, Hillary Clinton - garë kjo që u ndoq me gojë hapur nga amerikanët që nga janari, deri në qershor të këtij viti.

Duke folur pasi u bë e qartë se kishte fituar, z. Obama foli për një "moment vendimtar për kombin tonë".

"Unë qëndroj para kësaj sprove me përulësi dhe i ndërgjegjshëm për kufizimet e mia," tha ai.

"Por përballem me të edhe me besim të pakufizuar në kapacitetin e popullit amerikan".

I preferuar i medias

Z. Obama, 47, u bë figurë e njohur në skenën kombëtare e ndërkombëtar pas një fjalimi që ndezi Konventën Kombëtare të Demokratëve në vitin 2004.

Biri i një keniani dhe një amerikaneje të bardhë nga Kansas, z. Obama tregoi historinë e jetës së tij në një fjalim që reflektonte idealet tradicionale të Amerikës, besimin tek vetja dhe aspirimin për të arritur më shumë.

"Me shumë punë dhe këmbëngulje im atë fitoi një bursë për të studiuar në një vend magjik, në Amerikë, që konsiderohej si fanar i lirisë dhe mundësive për shumë nga ata që kishin ardhur këtu para tij," tha ai.

Pas fitores së zgjedhjeve për në senat disa muaj më pas, ai u bë një nga të preferuarit e medias dhe një nga figurat më të dukshme të Uashingtonit me botimin e dy librave bestseller.

Z. Obama fitoi mbështetjen e prezantueses së famshme televizive, Oprah Winfrey, e cila jo vetëm i kërkoi atij të hidhte kandidaturën për garën e demokratëve në programin e saj, por u shfaq dhe gjatë fushatës për ta mbështetur.

Pothuajse 30,000 vetë morën pjesë në një miting në fushatën e z. Obama në Karolinën e Jugut në vitin 2007, ku znj. Winfrey e përshkroi kandidatin demokrat jo thjesht si orator, por si orator të së vërtetës.

Ai po ashtu ka thyer rekordin për mbledhjen e fondeve duke përdorur internetin për të mbledhur donacione të vogla nga shumë mbështetës të vegjël tij dhe nga donatorë të pasur.

Si senator, ai ka reputacionin e një liberali të patundur, por në të njëjtën kohë ka punuar së bashku me kolegë republikanë për çështje si ndërgjegjësimi dhe parandalimi i AIDS.

Fëmijëri nëpër botë

Z. Obama mban emrin e të atit, një bariu në Kenia, por që fitoi bursë për të studiuar në Hawaii.

Atje ai u takua dhe u martua me nënën e z. Obama që në atë kohë jetonte me prindërit në Honolulu.

Kur ishte fare i vogël, i ati i tij pati shansin që të studionte në Harvard, por familja nuk kishte para për ta shoqëruar. Më vonë i ati i z. Obama kthye vetëm në Kenia, ku punoi si ekonomist për qeverinë dhe çifti u divorcua.

Kur Obama ishte 6 vjeç, nëna e tij u martua më një indonezian dhe familja u vendos në Xhakartë.

Dhe pse i ati dhe njerku i tij ishin myslimanë, z. Obama është i krishterë dhe ndoqi shkolla laike e të krishtera gjatë katër vjetëve të qëndrimit në Indonezi, vend ky me shumicë myslimane.

Më vonë, ai u kthye në Hawaii për të jetuar me gjyshërit dhe për të ndjekur shkollën.

Z. Obama studio shkenca politike në Universitetin e Columbias në New York dhe u vendos paskëtaj në Çikago ku për tre punoi për projekte në ndihmë të komuniteteve.

Në vitin 1988 ai u largua për të ndjekur studimet juridike në Harvard, ku u bë presidenti i parë afrikano-amerikan i revistës ligjore Harvard Law Review.

Pas Harvardit, z. Obama u kthye në Çikago ku punoi si avokat mbrojtës për përfaqësues të shtresës më të pambrojtur në komunitetet e qytetit për çështje ligjore rreth banimit apo të diskriminit të tyre në punë.

Ai është i martuar me Michelle, një avokate dhe çifti ka dy vajza, Malia dhe Sasha.

Raca

Senatori ishte ndjekës i rregullt i një kishe në Çikago për pothuajse dy dekada, por u largua prej saj në maj të vitit 2008 pasi predikimet kontraversiale të priftërinjve të saj, pushtuan titujt kryesorë të gazetave.

Njëri prej tyre, Jeremiah Wright u citua të kishte thënë se sulmet e 11 shtatorit ishin të pritshëm dhe se Zoti duhet ta mallkonte Amerikën për trajtimin "më pak se njerëzor" të amerikanëve me ngjyrë.

Z. Obama paskëtaj u desh të merrej drejtpërsëdrejti me çështjen e racës dhe i bëri thirrje SHBA-së që ta tejkalonte historinë e saj të gjatë të pabarazisë racore.

"Zemërimi është real; është i fuqishëm; dhe të urosh që ai të largohet vetë, do të thotë ta zgjerosh hendekun e keqkuptimit që ekziston mes racave," tha ai.

Z. Obama ishte kritik i hershëm i luftës në Irak dhe ka folur haptazi kundër saj disa muaj para pushtimit në mars 2003.

Gadishmëria e tij për të folur me udhëheqësit iranianë pa parakushte, është kritikuar si e pakujdesshme nga rivali i tij republikan.

Z. Obama shpesh me humor ka thënë se njerëzit e quajnë gabimisht "Alabama" apo "Yo Mama".

Por tani që statura e tij po merr përmasa të reja në mes të fushatës frenetike, duket se nuk ka shumë gjasë që njerëzit t'ia shqiptojnë më emrin gabim.

 
 
LOKALE
Portret: Joe Biden
23 gusht 2008 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>