BBCAlbanian.com
 
Botuar: E shtunë, 23 gusht 2008 - 11:39 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Obama zgjedh Biden si zëvendës
 
Joe Biden
Senatori është ekspert në politikën e jashtme
Kandidati i Partisë Demokratike për president, Barack Obama ka zgjedhur Joe Biden si kandidat për zëvendëspresident në zgjedhjet e nëntorit në SHBA.

Zgjedhja e zotit Biden u konfirmua në faqen e internetit të fushatës presidenciale të zotit Obama.

Ajo u bë në një mesazh për mbështetësit e z. Obama në prag të konventës së Partisë Demokratike që fillon punimet të hënën.

Kandidati republikan, John McCain mund të njoftojë zgjedhjen e tij për zëvendëspresident javën e ardhshme.

Janë shtuar spekulimet se senatori McCain mund ta bëjë publike zgjedhjen e tij në 29 gusht, ditën e ditëlindjes së tij, një ditë pas përfundimit të punimeve të konventës së demokratëve.

'Përvojë e gjerë'

Njoftimi zyrtar për zgjedhjen e z. Biden u bë pak kohë pasi disa rrjete mediatike amerikane nisën të njoftonin për të.

"Barack-u ka zgjedhur Joe Biden të kandidojë si zëvendësi i tij," thuhet në një deklaratë të shkurtër të botuar në faqen e internetit të fushatës së z. Obama.

Më tej në deklaratë thuhet se senatori Biden do t'i sillte fushatës për president të senatorit Obama "përvojë të gjerë në fushën e politikës së jashtme" dhe një histori të suksesshme në bashkëpunimin përtej kufijve partiakë.

Zoti Biden, 65 vjeçar ka shërbyer për tre dekada në senatin amerikan dhe është shumë i respektuar përsa u përket çështjeve të politikës së jashtme.

 
 
LOKALE
Portret: Joe Biden
23 gusht 2008 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>