BBCAlbanian.com
 
Botuar: E diel, 17 gusht 2008 - 06:12 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Obama e McCain flasin për të krishterët
 
John McCain, Pastori Rick Warren dhe Barack Obama
Kandidatët presidencialë u pyetën për parimet e tyre dhe besimin fetar
Kandidati presidencial, Barack Obama dhe John McCain, janë përpjekur të tërheqin zgjedhësit e krishterë gjatë një séance pyetje-përgjigjesh të drejtuar nga një prej predikuesve më të famshëm në Shtetet e Bashkuara.

Pastori Rick Warren, një i krishterë evangjelist, i bëri pyetje secilit prej kandidatëve lidhur me vlerat personale dhe besimin fetar.

Barack Obama mbrojti qëndrimin e tij pro abortit dhe partneritetit civil brenda të njëjtit seks, por tha se martesa duhet të ishte mes një burri dhe një gruaje.

Senatori McCain tha se ai e kundërshtonte me forcë abortin dhe nëse bëhej president do të sillte rregulla në funksion të këtij qëndrimi.

Komentet e tij janë përcjellë mirë nga audienca kryesisht e krishterë.

Të krishterët konservatorë që përbëjnë gati një të katërtën e elektoratit amerikan, e mbështesin në masë të madhe partinë Republikane.

Megjithatë ata nuk kanë shfaqur entuziasëm të madh për kandidatin John McCain.

Qëndrimi i senatorit demokrat Barack Obama ndaj abortit dhe partneritetit civil brenda të njëjtit seks, nuk ka fituar simpati për të në mesin e të krishterëve konservatorë.

 
 
LOKALE
Obama nuk viziton ushtarët e plagosur
27 korrik 2008 | Faqja Kryesore
Obama përfundon turneun në Londër
26 korrik 2008 | Faqja Kryesore
Obama nis turneun evropian nga Berlini
24 korrik 2008 | Faqja Kryesore
Obama viziton Irakun
21 korrik 2008 | Faqja Kryesore
Obama përkrah largim nga Iraku
16 korrik 2008 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>