BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martė, 05 gusht 2008 - 06:21 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Obama prezanton politika tė reja tė energjisė
 
Obama dhe MacCain
Tė dy kandidatėt kanė ndryshuar disi politikat
Kandidati demokrat pėr president nė SHBA, Barack Obama, ka bėrė tė ditura planet e tij pėr tė pėrballuar rritjen e kostos sė energjisė dhe impaktin qė kjo po ka mbi ekonominė amerikane.

Kjo ēėshtje pritet tė luajė rol tė rėndėsishėm nė zgjedhjet nė nėntor.

Nė njė ndryshim tė politikės sė tij, zoti Obama tha se SHBA duhet tė verė nė pėrdorim 70 milionė fuēi nafte nga rezervat strategjike qė ka, pėr tė ulur ēmimet e naftės nė afat tė shkurtėr.

Ai gjithashtu sugjeroi se gjatė pesė viteve tė ardhshme, vendi duhet tė pėrdorė mė shumė nga rezervat qė ka nė Alaska.

Nė njė ndryshim tė ngjashėm, kandidati tjetėr John MacCain ka shprehur pėrkrahje pėr shfrytėzim tė pasurive tė naftės dhe gazit nė bregdetin amerikan.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>