http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E shtunė, 16 shkurt 2008 - 12:25 CET

Ekipi i BBC-sė
Prishtinė

Fillon festa e pavarėsisė

Qytetarėt e Kosovės kanė filluar qė tė premten tė festojnė atė qė ata e cilėsojnė pavarėsi tė vendit tė tyre, ende pa u shpallur ajo.

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė njė konferencė shtypi tė premten, ku ishin tė pranishėm disa qindra gazetarė, nuk ishte nė gjendje tė thoshte se kur do tė shpalljes pavarėsia.

Qytetarė tė shumtė qė pasditėn e sė premtes dolėn nėpėr rrugėt e Kosovės, duke u rėnė borive tė makinave dhe duke brohoritur “Pavarėsi, pavarėsi”.

Prishtina dhe shumė qytete tjera tė Kosovės, qė kanė nisur atmosferėn festive, janė stolisur me flamuj kombėtarė, amerikanė e britanikė.

Sipas njė skenari qė thuhet se ėshtė sekret, por qė ėshtė botuar nė shtypin e Prishtinės, Kuvendi i Kosovės pritet tė shpallė pavarėsinė e vendit ditėn e diel nė ora 15.00.

Pas seancės sė Parlamentit pritet qė krerėt e institucioneve tė Kosovės, presidenti Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaēi dhe kryeparlamentari Jakup Krasniqi, t’u drejtohen gazetarėve.

Mė pas do tė bėhet zbulimi i lapidarit tė pavarėsisė para Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė.

Nė agjendėn e ditės sė shpalljes sė pavarėsisė, e quajtur si “P-Day”, parashihet mbajtja e koncertit tė Filarmonisė sė Kosovės, pasuar nga njė koncert me yjet e estradės muzikore nė sheshin Nėna Terezė.

Presidenti dhe kryeministri i Kosovės para mesnatės do t’u drejtohen masės sė qytetarėve qė do tė dalin tė festojnė pavarėsinė e Kosovės.

Ceremonia festive, sipas skenarit, do tė pėrfundojė me ndezjen e fishekzjarreve nė katėr pjesė tė ndryshme tė Prishtinės.

Skenarėt pėr festimin e “Ditės sė Pavarėsisė” i kanė bėrė edhe qytetet e tjera tė Kosovės.

Beogradi paralajmėron masa

Nė prag tė shpalljes sė paralajmėruar tė pavarėsisė sė Kosovės, opinioni nė Serbi dhe nė mesin e serbėve tė Kosovės, po pėrcjell me vėmendje tė posaēme tė gjitha zhvillimet.

Autoritetet nė Beograd kanė paralajmėruar njė varg masash ndaj Kosovės nė rast tė shpalljes sė pavarėsisė, fillimisht duke e shpallur atė tė pavlefshme dhe duke vendosur njė lloj embargoje ekonomike dhe politike pėr Kosovėn.

Kryeministri serb Vojisllav Koshtunica ka deklaruar se Serbia nuk duhet tė hyjė nė Bashkimin Evropian pėrmes 'njė tregtie tė padenjė'.

Ai ka porositur se “Serbia duke luftuar pėr Kosovėn do tė mbrojė rregullimin ligjor dhe tė ardhmen e botės”.

Nėnkryetari i qeverisė sė Serbisė, Bozhidar Gjeliq, ka theksuar se nėse puna do tė shkojė “deri te shpallja e paligjshme e pavarėsisė sė Kosovės, Serbia do tė pėrdorė gjithė arsenalin dipomatik dhe tė masave ligjore”.

Ai tha se ėshtė nė interes tė qytetarėve tė Serbisė qė tė mos pėrdorin asnjė lloj dhune, meqė kjo pėrfundimisht do ta “shkėpuste Kosovėn nga Serbia”.

"Masat qė do tė ndėrmerren do tė jenė bilaterale. BE-ja nuk ėshtė shtet dhe si e tillė nuk mund ta pranojė pavarėsinė e Kosovės”, ka thėnė Gjeliq.

Ndėrkohė, njė numėr ministrash tė qeverisė sė Serbisė kanė paralajmėruar se ditėn e diel, kur pritet tė shpallet pabarėsia e Kosovės, do tė qėndrojė nė disa vendbanime serbe nė Kosovė.

Serbėt nė Kosovė presin sinjalet e Beogradit

Reagime ndaj shpalljes sė paralajmėruar tė pavarėsisė ka patur edhe nė mesin e serbėve tė Kosovės. Bashkėsia e Komunave Serbe nė veri tė Kosovės iu ka bėrė thirrje qytetarėve serbė qė ditėn e hėnė tė shpallin tė pavlefshme deklaratėn e pavarėsisė sė Kosovės.

Udhėheqėsit e serbėve tė Kosovės kanė kėrkuar nga Kuvendi i Serbisė qė pjesėtarėt e forcave paqeruajtėse tė KFOR-it qė janė nga vendet qė e pranojnė pavarėsinė, tė largohen nga Kosova dhe nė vend tė tyre “tė vendosen trupat serbe tė sigurisė”.

Nė njė deklaratė tė Bashkėsisė sė Komunave Serbe nė veri ėshtė kėrkuar qė misioni i ri i BE-sė tė trajtohet si okupator dhe qė qeveria e Serbisė tė mos nėnshkruajė “me okupatorėt njė marrėveshje stabilizim asociimi”.

Gjithashtu thuhet se kjo bashkėsi, sė bashku me Ministrinė serbe pėr Kosovėn dhe me Qeverinė e Serbisė, nė muajin maj do tė pėrgatisė zgjedhjet lokale dhe ato qendore pėr "Kuvendin Serb tė Kosovės dhe tė Metohisė".

Protesta kundėr shpalljes sė pavarėsisė kanė paralajmėruar edhe studentėt e Universitetit tė Beogradit. Ata thonė se ditėn e hėnė, pėrmes protestės, do tė solidarizohen me kolegėt e tyre nė Kosovė dhe do tė shfaqin, siē thonė, mospajtimin me gjendjen e krijuar.

Mbi njė mijė gazetarė nė Kosovė

Qindra gazetarė e fotoreporterė nga mbarė bota po ndjekin zhvillimet lidhur me pėrcaktimit e statusit tė Kosovės.

Sipas tyre, ky interesim vjen pasi ngjarja kryesore nė rajon ėshtė Kosova dhe statusi i saj.

Nė Prishtinė ėshtė krijuar ‘’Qendra Mediale” nė tė cilėn janė akredituar mė shumė se 600 gazetarė, ndėrkohė qė numri i tyre po rritet nga ora nė orė.

Qysh tė premten Kosova ka qenė lajmi kryesor i mediave tė mėdha ndėrkombėtare, sic ėshtė BBC, CNN, AP, FP, ARD, VOA etj.

Tė gjitha kėto shtėpi informative tashmė kanė dėrguar ekipet e tyre nė Kosovė.

Intersim i jashtzakonshėm pėr zhvillimet qė lidhen me vendimin pėr statusin kanė treguar edhe media tė rajonit, duke pėrfshirė kėtu edhe ekipe tė shumta gazetarėsh nga Serbia, Maqedonia, Shqipėria, Greqia, Kroacia, Mali i zi.

Data e saktė e pavarėsisė sė Kosovės ende nuk ėshtė bėrė zyrtare, ndėrkaq mediat ndėrkombėtare kanė publikuar shkrime tė tyre ku kjo fundjavė mund tė jetė koha mė e mundshme e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.

Gazetarėt tė cilėt ndodhen aktualisht nė Kosovė thonė se, ndonėse jozyrtarisht nuk ėshtė bėrė e ditur asnjė datė, 17 shkurti ėshtė mundėsia e fundit e shpalljes sė pavarėsisė.

Rreth 1000 pritet tė jetė numri i gazetarėve ndėrkombėtarė dhe vendorė tė cilėt do tė pėcjellin zhvillimet qė lidhen mė vendimin pėr statusin e Kosovės.

Maqedonia do tė ndjekė hapat e BE-sė

Vėzhguesit nė Maqedoni thonė se Shkupi zyrtar do tė pėrpiqet qė tė jetė i pėrmbajtur dhe i balancuar sa i pėrket pavarsiė sė Kosovės.

Pėr Maqedoninė tė rėndėsishme janė edhe lidhjet me Serbinė.

Nga autoritetet nė Shkup dėgjohen hapur deklarata se Maqedonia do tė ndjekė hapat e BE-sė, qė nėnkupton njohjen e shtetit kosovar.

Megjithatė, presidenti Branko Cėrvenkovski tha se Maqedonia nuk do tė jetė ndėr vendet e para qė do ta njohin Kosovėn.

Kėtė e dinė edhe zyrtarėt nė Kosovė.

Kryeministri Thaēi ka deklaruar se Maqedonia do ta njohė shtetin e ri tė Kosovės pasi mė shumė shtete ta kenė njohur atė.

Shkupi tregohet i kujdesshėm sepse nuk do qė tė preket nga pasojat e ndonjė bllokade tė mundshme ekonomike nga Serbia.

Nga ana tjetėr, shqiptarėt e Maqedonisė do tė bėjnė presion qė Maqedonia tė njohė sa mė shpejt qė ėshtė e mundur shtetin e ri tė Kosovės.

E gjetur mes dy anėve, Maqedonia do t'i mbajė kufijtė hapur. Komunikimet do tė vazhdojnė normalisht.

Pėr kėtė do tė luajnė njė rol shqiptarėt e Maqedonisė.

Kėtė e tha edhe Ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska, duke bėrė tė ditur se kufijtė nuk do tė mbyllen.

Mendohet se pėr kėtė kanė biseduar tė premten nė Shkup edhe dy kryemninistrat, Hashim Thaēi dhe Nikolla Gruevski.

Nga ana tjetėr Maqedonia mendohet tė jetė edhe njė mundėsi tjetėr krahas Shqipėrisė pėr futjen e mallrava nė Kosovė nė rast tė njė embargoje serbe.

Nė Maqedoni, ndėrkohė, sensi i njė ngjarjeje tė rrallė siē ėshtė shpallja e pavarėsisė sė Kosovės, ndihet shumė sidomos nga shqiptarėt.

Nė tė gjitha qytetet me shqiptarė nė Maqedoni po pėrgatiten festime.