http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E martė, 12 shkurt 2008 - 18:45 CET

Rusia kundėrshton pavarėsinė e Kosovės

Ministri i Jashtėm rus, Sergei Lavrov, ka ritheksuar kundėrshtimin e fortė tė Rusisė ndaj shpalljes sė pritshme tė pavarėsisė sė Kosovės.

Duke folur para gazetarėve nė Gjenevė, ku po merr pjesė nė njė konferencė ēarmatimi, zoti Lavrov tha se pavarėsia e Kosovės do tė minonte bazat e sigurisė nė Evropė dhe pėrbėnte shkelje tė Kartės sė Kombeve tė Bashkuara.

"Fjala ėshtė pėr minimin e parimeve bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare, minimin e tė gjithė atyre parimeve tė cilat Evropa i ka vėnė nė themel tė ekzistencės sė saj, me pėrpjekje tė mėdha, me luftra, gjak dhe sakrifica", tha zoti Lavrov.

Kjo, tha Ministri i Jashtėm rus, Sergei Lavrov, do tė thotė minim i parimeve mbi tė cilat ėshtė bazuar OSBE-ja, i parimeve tė Kartės sė Kombeve tė Bashkuara.