http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E shtunė, 09 shkurt 2008 - 11:02 CET

Presidenti Tadiē kėrkon bisedime tė tjera pėr Kosovėn

Presidenti pro-perėndimor i Serbisė, Boris Tadiē, ka paralajmėruar se Evropa juglindore ka arritur njė pike ku nuk ka mė kthim mbrapa.

Ai deklaroi nė Gjermani se nė rastin e pavarėsisė sė Kosovės nuk do tė pranonte shpėrbėrjen e vėndit tė tij dhe bėrri thirrje pėr bisedime tė reja.

Pėrpara pėrfundimit tė kėtij muaji udhėheqėsit e Kosovės pritet tė shpallin pavarėsinė, njė lėvizje qė ka gjasa tė njihet nga SHBA dhe shumica e vėndeve tė Be-sė.

Shumė dipllomatė kėtu nė Mynih, thotė korrespondenti i BBC Xhonėthėn Markus presin qė kjo tė ndodh mė 17 Shkurt ose rreth kėsaj date.

Presidenti Tadiē nuk pranojė atė qė e cilėsoi shpėrbėrjen e vėndit tė tij. Por eventualisht ai tha se ai nuk pranonte izolimin e Sėrbisė nga BE.

I vetmi kurs i arsyeshėm, kėmbenguli ai, ėshtė rifillimi i bisedimeve.

Dipllomatėt perėndimor kėtu nė Mynih, thonė se muajt e gjatė tė bisedimeve nuk kanė sjellė asnjė rezultat.

Tė vetėdijshėm pėr pozicionin e Rusisė, nuk egziston ndonjė kohė e mirė pėr Kosovėn qė tė shpallė pavarėsinė.

Xhonėthėn Markus i BBC raporton se njė burim i brėndhshėm mė tha se njė gjė e tillė mund shumė mirė tė ndodh herėt sesa vonė.