BBCAlbanian.com
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Qindra serbė sulmuan Shėrbimin Policor tė Kosovės
 
Protestė nė Beograd
Protestė nė Beograd
Disa qindra serbė kanė sulmuar sot me gurė Shėrbimin Policor tė Kosovės, nė vendkalimin kufitar Merdarė ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Zėdhėnėsi I Shėrbimit Policor tė Kosovės, Veton Elshani ka thėnė se turma e protesuesve e indinjuar me shpalljen e pavarėsisė, ėshtė futur nga Serbia deri nė zonėn neutrale tė kufirit me Kosovėn.

Reth orės 13.20 minuta rreth 200 serbė kanė ardhur nga pjesa serbe, kanė kaluar kufirin e tyre dhe kanė ardhur nė zonėn neutrale, e kanė kaluar zonėn neutrale pėr nja 10 metra.

Shėrbimi Policor I Kosovės ka vendosur barrikada, ata kanė djegur dy goma dhe mė pas janė tėrhequr prapa. Po ashtu I kanė dėmtuar disa shenja tė komunikacionit tė cilat janė te kufiri, por nuk ka ndonjė problem tjetėr", tha zėdhėnėsi Elshani.

Situata ėshtė qetėsuar pas ndėrhyrjes sė forcės paqėruajtėse tė NATO-s. policia dhe trupat e KFOR-it po kujdesen pėr ruajtjen e kufurit tė Kosovės me Serbinė.

Ky ėshtė incidenti I tretė nė kufurin midis Kosovės e Serbisė qė kur Kosova shpalli pavarėsisė e saj tė dielėn. Dy ditė mė parė rreth njė mijė protestues serbė dogjėn dy pikat kufitare nė veri tė Kosovės.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>