BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hėnė, 28 janar 2008 - 14:54 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Holanda kundėr thirrjes sė z.Rehn
 
Zoti Olli Rehn
Z. Rehn kėrkon lidhje tė ngushta me Serbinė
Komisioneri i BE-sė pėr zgjerimin, Olli Rehn, i ka bėrė thirrje BE-sė qė tė nėnshkruajė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur njė marrėveshje pėr lidhje mė tė ngushta me Serbinė.

Kjo ka bėrė qė Holanda tė reagojė shpejt dhe negativisht.

Zėvendėsministri i jashtėm i Holandės, Frans Timmermans tha se Hollanda nuk do tė nėnshkruajė paktin derisa Serbia tė bashkėpunojė plotėsisht me Gjykatėn e Hagės.

Korrespondentėt thonė se thirrja e zotit Rehn kishte si qėllim tė inkurajonte votuesit e Serbisė qė tė zgjidhnin njė president pro evropian siē ėshtė Boris Tadiē nė zgjedhjet e tė dielės dhe jo radikalin, Tomislav Nikoliē, qė preferon lidhje me tė ngushta me Rusinė.

BE prej kohėsh i ka bėrė thirrje Beogradit tė sigurojė qė Ratko Mladiē dhe Radovan Karaxhiē tė dalin para Gjykatės sė Hagės.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>