BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 28 dhjetor 2007 - 05:56 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Bota dėnon vrasjen e Bhuttos
 
Benazir Bhutto
Zonja Bhutto tha se jeta e saj ishte nė rrezik kur mori pjesėn nė tubim
Vrasja e udhėheqėses sė opozitės nė Pakistan, Benazir Bhutto ėshtė dėnuar ndėrkombėtarisht.

Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara e pėrshkroi vrasjen e saj gjatė njė tubimi zgjedhor nė Raualpindi, si njė akt tė dėnueshėm terrorizmi dhe theksoi se nevojitet qė personat pėrgjegjės tė dalin para drejtėsisė.

Presidenti Bush tha se keqbėrėsit ishin ekstremistė vrasės qė ishin duke u pėrpjekur tė pengonin demokracinė pakistaneze.

"SHBA e dėnon me forcė kėtė akt frikacak tė ekstremistėve vrasės qė janė duke u pėrpjekur tė pengojnė demokracinė e Pakistanit."

"Zonja Bhutto i shėrbeu vendit tė saj dy herė si kryeminstre dhe e dinte se kthimi i saj nė Pakistan nė fillim tė kėtij viti e vuri jetėn e saj nė rrezik,
por ajo refuzoi t'u lejonte vrasėseve tė diktonin rrugėn ku do tė ecė vendi i saj," tha zoti Bush.

"Ne qėndrojmė pranė popullit tė Pakistanit nė pėrpjekjen kundėr forcave tė terrorit dhe ekstremizmit."

"U bėjmė thirrje (pakistanezėve) qė tė nderojnė kujtimin e zonjės Benazir Bhutto duke vazhduar procesin demokratik, pėr tė cilin ajo me guxim dha jetėn e saj," tha presidenti amerikan.

 SHBA e dėnon me forcė kėtė akt frikacak tė ekstremistėve vrasės qė janė duke u pėrpjekur tė pengojnė demokracinė e Pakistanit.
 
Presidenti Bush

Sharif bojkoton zgjedhjet

Zyrtarėt nė SHBA kanė bėrė thirrje qė tė mbahen zgjedhjet e planifikuara brenda dy javėve.

Tani qė zonja Bhutto ka vdekur, udhėheqėsi tjetėr i opozitės, Nauaz Sharif u angazhua tė bojktonte zgjedhjet.

"Sulmet mbi dy partitė mė tė mėdha kombėtare politike nė tė njėjtėn ditė tregojnė qėllimet e Musharrafit. Ka qėnė njė konspiracion primedituar."

"Kjo vėrteton tani plotėsisht se nuk do tė ketė zgjedhje tė lira nė praninė e Musharrafit," tha zoti Sharif.

"Nė kėto rrethana me kemi vendosur qė pas vrasjes barbare tė Benazir Bhuttos tė bojkotojmė zgjedhjet," tha lideri i opzitės Sharif.

Vrasja e zonjės Bhutto

Benazhir Bhutto u qėllua me armė kur po largohej nga tubimi nė Raulpindi.

Presidenti i Pakistanit, Pervez Musharraf, shpalli tre ditė zie kombėtare.

Ai bėri njė thirrje nė televizion pėr qetėsi, por dhuna ka shpėrthyer nė disa pjesė tė vendit, nė mėnyrė tė veēantė nė provincėn e zonjės Bhutto nė Sindh, ku mbėshtetėsit e saj dolėn nėpėr rrugė.

Ata i vunė zjarrin bankave, dyqaneve dhe makinave. Ka patur njoftime pėr sulme edhe nė zyrat elektorale tė Ligės Myslimane qė mbėshtet presidentin.

 Nė kėto rrethana kemi vendosur qė pas vrasjes barbare tė Benazir Bhuttos tė bojkotojmė zgjedhjet.
 
Nauaz Sharif

Tė paktėn nėntė vetė janė vrarė gjatė dhunės qė shpėrtheu pas vrasjes sė zonjės Bhutto.

Trupi i saj ėshtė dėrguar nė shtėpinė e saj nė Larkana, distrikti Sindh ku bėhet varrimi.

Hollėsitė e vrasjes

Benazir Bhutto ishte duke bėrė fushatė pėr zgjedhjet e ardhshme.

Ajo kishte pėrfunduar fjalimin nė njė tubim nė qendėr tė Raulpindit dhe po largohej prej andej.

Pas disa vjetėsh mėrgim tė imponuar nga ajo vetė, zonja Bhutto ishte e vendosur pėr t'u kthyer nė skenėn politike.

Teksa po largohej ajo nuk mund tė rezistonte pa i pėrshėndetur mbėshtetėsit e saj nga dritarja e sipėrme e makinės sė saj.

Dhe ky ishte njė vendim fatal. Njė person qė priste qėlloi mbi tė dhe mė pas hodhi veten nė erė.

Zonja Bhutto u ēua me nxitim nė spital dhe luftoi pėr jetėn gjatė njė ndėrhyrjeje emergjente kirurgjikale. Por e humbi betejėn.

 
 
LOKALE
Situatė e tensionuar nė Pakistan
28 dhjetor 2007 | Faqja Kryesore
Reagime pėr vrasjen e Bhuttos
27 dhjetor 2007 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>