BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hėnė, 10 dhjetor 2007 - 12:23 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
'Nisin konsultimet' pėr pavarėsinė
 
Negociatorėt shqiptarė nė njė prej takimeve
Shqiptarėt kėrkojnė pavarėsi
Ekipi Negociator i Kosovės tha se prej tė hėnės, nisin konsultimet me bashkėsinė ndėrkombėtare pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės dhe njohjen ndėrkombėtare tė saj.

Njoftimin e dha Skėnder Hyseni, zėdhėnėsi i ekipit, pas njė takimi tė negociatorėve kosovarė nė Prishtinė.

Z. Hyseni tha se konsultimet do tė nisin me 'partnerėt kyē': SHBA-nė dhe BE-nė.

Ai tha se shpallja e pavarėsisė do tė bėhej shumė shpejt, por nuk dha nje datė tė saktė pėr kėtė.

Zėdhėnėsi tha se presidenti Fatmir Sejdiu ka bėrė kėrkesė qė tė marrė pjese nė seancėn e Kėshillit tė Sigurimit mė 19 dhjetor, kur pritet tė diskutohet raporti i Treshes pėr Kosovėn.

Z. Hyseni tha se dhjete dhjetori shėnon fundin e negociatave per statusin dhe pėrjshtoi mundėsinė e bisedimeve shtesė pėr tė ardhmen e Kosovės.

Mbledhja e ekipit negociator u mbajt pėr tė diskutuar hapet e ardhshėm tė Prishtnės pas skadimit tė afatit tė negociatave me Beogradin pėr statusin.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>