BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martë, 16 tetor 2007 - 18:19 CET
 
Dërgoja një miku Version i printueshëm
Putin mbështet Iranin për energji bërthamore paqësore
 
Putin dhe Ahmedinexhad
Putin mbështet të drejtën iraniane për energji bërthamore për qëllime paqësore
Presidenti rus, Vladimir Putin, është takuar me homologun e tij iranian, Mahmud Ahmadinexhad, në Teheran.

Bisedimet pritet të fokusohen në polemikën bërthamore të Iranit me Perëndimin.

Analistët thonë se Teherani e shikon vizitën si një shans për marrjen e mbështetjes ruse përballë akuzave amerikane, lidhur me programin e vet të pasurimit bërthamor.

Irani po ashtu kërkon një angazhim nga Moska për përfundimin e ndërtimit të reaktorit të parë bërthamor në Busher, të cilin Moska e ka vonuar.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>