BBCAlbanian.com
 
Botuar: E shtunė, 04 gusht 2007 - 09:36 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Bush thėrret konferencė pėr klimėn
 
Ndotja e ajrit
Bush ėshtė kundėr vendosjes sė kufizimeve pėr emetimet
Presidenti Bush ka thėnė se ka ftuar udhėheqėsit e vendeve qė janė ndotėsit mė tė mėdhenj tė botės nė njė konferencė nė Uashington.

Ai shpreson qė kjo konferencė qė do tė mbahet muajin e ardhshėm t'i hapė rrugėn njė marrėveshjeje tė re globale pėr ndryshimin e klimės.

Por kritikėt thonė se kjo lėvizje e SHBA-sė mund tė ndėrhyjė nė iniciativėn e vazhdueshme tė OKB-sė pėr klimėn.

Iniciativa ka si qėllim qė tė arrihet njė marrėveshje pėr pėrmbushjen e objektivave pėr emetimet.

Shtetet e Bashkuara janė kundėr vendosjes sė kufizimeve pėr emetimin e gazeve qė shkaktojnė efektin serė.

Nė vend tė kėsaj, zoti Bush kėrkon qė thekset tė vendosen tek bashkėpunimi vullnetar dhe pėrfshirja e sektorit privat nė zhvillimin e teknologjive pėr pastrimin.

 
 
LOKALE
Brown takon Bushin nė Kemp Dejvid
30 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Nisin koncertet pėr klimėn - Live Earth
07 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Samiti i G8-ės nė Gjermani
06 qershor 2007 | Faqja Kryesore
Howard premton plan pėr klimėn
03 qershor 2007 | Faqja Kryesore
Konferencė pėr klimėn nė Bangkok
30 prill 2007 | Faqja Kryesore
Ngrohja globale 'po ndryshon botėn'
06 prill 2007 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>