BBCAlbanian.com
 
Botuar: E shtunë, 21 korrik 2007 - 06:59 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Bamir Topi zgjidhet President i Shqipërisë.
 
Bamir Topi, Presidenti i ri i Shqipërisë
Bamir Topi, Presidenti i ri i Shqipërisë
Bamir Topi do të jetë President i Shqipërisë për 5 vitet e ardhëshme, duke marrë drejtimin e shtetit nga Presidenti ende në detyrë, Alfred Moisiu.

Sekretariati për proçedurat në Kuvendin e Shqiperisë, deklaroi se në votimin e mbrëmjes së të premtes në votim morën pjesë 90 deputetë, ku 85 votuan pro Topit dhe 5 për rivalin tjetër në garë Neritan Ceka.

Presidenti i ri 50 vjeçar Bamir Topi, rrejdh nga nj familje e vjetër tiranase dhe vjen në krye të shtetit pas një përvoje të gjatë si parlamentar dhe drejtues i Partisë Demokratike.

Në fjalën e parë, para deputetëve Topi tha se zotimi i parë i tij ishte zbatimi i Kushtetutës dhe ligjit si dhe ekuilibri në vënd.

Topi me pas tha se mesazhi i parë i kishte ardhur nga Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu.

Kjo sipas tij, është një shënjë e mirë se të gjithë së bashku presim një pavarësi të Kosovës, pavarësi që është në interes të paqes në rajon dhe paqes globale.

Në votimet e Presidentit të ri morën pjesë dhe 7 deputetë të opozitës disa prej të cilëve me votën e tyre hapur në favor të Topit shmangen zgjedhjet e parakohshme, të cilat i paralajmëronte prej kohësh opozita, në rast se nuk zgjidhej një President konsensual.

Në reagimin e tij të parë, Kryetari i PS-së, Edi Rama, tha se ishte i trishtuar nga kjo zgjedhje dhe se opozita nuk do të rreshte në punën e saj, për të ndryshuar këtë qeverisje të keqe, por dhe do të këmbëngulë në shërimin e së keqes që ende është në rradhët e opozitës.

Betimi zyrtar i Presidentit të ri është paralajmëruar për ditën e hënë pasdite.

 
 
LOKALE
Kërkohet konsensus për Presidentin
12 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Ende nuk ka kandidat konsensual
07 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Moisiu për politikën shqiptare dhe Kosovën
14 tetor 2007 | Faqja Kryesore
Ende kërkohet kandidati konsensual
05 korrik 2007 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>