BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martė, 17 korrik 2007 - 11:15 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Kandidati nga shumica Bamir Topi
 
Bamir Topi
Kandidati i Partisė Demokratike, Bamir Topi
Kandidati i paraqitur nga Partia Demokratike, qė udhėheq njė koalicion tė gjerė qeverisės tė qendrės sė djathtė, ėshtė nėnkryetari i kėsaj partie Bamir Myrteza Topi, 50 vjeē.

Zoti Topi ka kryesuar nė tri raundet e votimit tė kryera nė parlament pėr presidentin e Republikės, por nuk ka mundur tė sigurojė numrin 84 tė votave tė mjaftueshme pėr zgjedhjen e tij nė kėtė post.

Me profesion biolog, zoti Topi mban gradėn profesor doktor i shkencave biologjike. Ai ka punuar si kėrkues shkencor nė fushat biologjike tė aplikuara dhe mė vonė ka qenė drejtor i Institutit tė Kėrkimeve Veterinare para se t'i futej politikės.

Zoti Topi ėshtė deputet nė tri legjislatura tė Kuvendit tė Shqipėrisė, dy herė kryetar i grupit parlamentar tė PD-sė. Ai ėshtė tani anėtar i komisionit parlamentar pėr veprimtaritė prodhuese, tregtinė dhe mjedisin.

Ai ėshtė zgjedhur gjithashtu dy herė nėnkryetar i PD-sė. Gjatė viteve 1996-1997 ka qenė ministėr i Bujqėsisė dhe Ushqimit nė qeverinė e kryeministrit Aleksandėr Meksi.

Zoti Topi ka shumė botime shkencore nė periodikun shqiptar dhe tė huaj, si dhe analiza politike frekuente.

(Burimi: Kuvendi i Shqipėrisė)

 
 
LOKALE
Nano del nga gara pėr president
15 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Dėshton dhe votimi i dytė pėr presidentin
11 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Opozita pėr zgjedhje tė reja
09 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Shqipėria ende pa president tė ri
09 korrik 2007 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>