BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martë, 17 korrik 2007 - 13:46 CET
 
Dërgoja një miku Version i printueshëm
Japonia heton rrezatim bërthamor
 
Re tymi
Re tymi nga një uzinë bërthamore në Kashivazaki
Qeveria japoneze thotë se një reaktor bërthamor i vlerësuar si një prej më të mëdhenjve në botë duhet të mbetet i mbyllur derisa të konfimohet se është i sigurt.

Ky vendim vjen pas tërmetit të ditës së hënë, si pasojë e të cilit humbën jetën të paktën nëntë vetë dhe u shkatërruan qindra shtëpi.

Copëza metalike që përmbanin radioaktivitet ranë gjatë tërmetit.

Gjithashtu u zbuluan dhe ujë që përmbante elemente radioaktiviteti u derdh në det nga reaktori si pasojë e tërmetit në qytetin Kashivazaki në qendër të Japonisë.

Një korrespondent i BBC-së thotë se dëmi i shkaktuar në Kashivazaki ka ngritur shqetësime lidhur me dobësinë e industrisë bërthamore të Japonisë.

Pjesë të qytetit kanë mbetur pa energji elektrike dhe ujë.

 
 
LOKALE
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>