BBCAlbanian.com
 
Botuar: E mėrkurė, 11 korrik 2007 - 07:27 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Dėshton dhe votimi i dytė pėr presidentin
 
Kuvendi i Shqipėrisė
Mbeten dhe tre raunde votimi pėr presidentin
Ka dėshtuar tė martėn votimi i dytė nė Parlamentin e Shqipėrisė pėr zgjedhjen e Presidentit tė Republikės.

Kandidati i Partisė Demokratike, Bamir Topi mori 74 vota, njė votė mė pak se nė votimin e parė tė dielėn.

Kandidatit pėr president i duhet qė nė votim tė marrė votat e 84 deputetėve.

Shumica thotė se ėshtė e vendosur qė tė vazhdojė votimin deri nė tė pestin.

Ajo i ka bėrė thirrje opozitės, qė e ka bojkotuar votimin pėr presidentin, qė t'i bashkohet procesit.

Krizė

Opozita thotė se votimi ėshtė farsė dhe se vendi ndodhet nė krizė qeverisje.

Kandidat zyrtar pėr postin e presidentit, pėrveē z. Topi ėshtė dhe Fatos Nano, ish-kryetar i PS-sė tė opozitės.

Sipas Kushtetutės mbeten dhe tre raunde tė tjerė deri nė zgjedhjen e presidentit.

Nėse ato dot ė jenėt ė pasuksesshėm, duhet tė shpallen zgjedhje tė parakohshme.

Opozita i ato nėse nuk zgjidhet njė president konsensual.

Shumica ėshtė shprehur vetėm pėr zbatimin e kushtetutės.

'Frenim'

Ndėrkohė ka thirrje dhe pėrpjekje tė faktorėve tė ndryshėm politikė pėr tė shmangur skenarin e zgjedhjeve tė parakohshme.

Ekspertėt vlerėsojnė se mbajtja e zgjedhjeve do tė sillte frenim tė zhvillimit ekonomik tė Shqipėrisė dhe pengesa nė rrugėn e reformave.

Ministri i Financave Ridvan Bode tha se mbajtja e zgjedhjeve tė parakohshme nuk pėrbėnte ndonjė dėm tė madh pėr ekonominė e vendit.

Por ai pranoi se mund tė kishte dhe pasoja negative.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>