BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 08 qershor 2007 - 06:43 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Punimet e G8-s pėrqėndrohen tek Afrika
 

 
 
Bono dhe Bob Geldof
Artistėt Bono dhe Bob Geldof po bėjnė fushatė pėr mbėshtetje
Nė ditėn e fundit tė samtit tė G8-s, udhėheqėsit botėrorė nė Gjermani e kanė kthyer vėmendjen tek Afrika.

Njė korrespondent diplomatik i BBC-sė tha se grupi i udhėheqėsve tė G8-s e pranoi se nuk janė duke mbajtur premtimet e bėra Afrikės dhe pranuan tė rekuperojnėpėr atė qė nuk ėshtė arritur pėrsa i takon fondeve pėr arsimin e fėmijėve tė kontinentit.

Gjashtė udhėheqės afrikanė ia bashkuar diskutimeve nė samit.

Presioni ėshtė rritur nė mėnyrė tė veēantė pėr atė qė quhet mbushja e boshllėkut nė planet pėr njė ndihmė universale pėr ilaēe kundėr Aids-it dhe pėr arsimimin bazė tė tė gjithė fėmijėve nė Afrikė.

Kėngėtarėt, Bob Geldof dhe Bono kanė bėrė pėrpjekje pėr tė marrė mbėshtetjen e udhėheqėsve tė veēantė.

Kryeministri britanik, Tony Blair pranoi se ka patur dėshtime dhe vonesa, nė pėrmbushjen e premtimeve pėr Afrikėn.

Ai e bėri kėtė deklaratė duke theksuar edhe angazhimet e reja dhe tė mėdha pėr ndihmė nga ana e Gjermanisė dhe Shteteve tė Bashkuara.

Miliona njerėz do tė presin qė ky samit tė ecė pėrpara duke marrė shembull nga marrėveshje pėr klimėn, por kėsaj rradhe tė ecė pėrpara pėr tė varfėrit nė Afrikė.

 
 
LOKALE
Marrėveshje pėr ndryshimin e klimės
07 qershor 2007 | Faqja Kryesore
Samiti i G8-ės nė Gjermani
06 qershor 2007 | Faqja Kryesore
SHBA kundėrshton objektivat e G-8
06 qershor 2007 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>