http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E premte, 30 mars 2007 - 08:33 CET

Qumėshti i gjirit pengon kalimin e HIV-it

Shkencėtarėt nė Afrikėn e Jugut thonė se kanė gjetur prova se nėnat HIV-pozitiv qė i ushqejnė fėmijėt vetėm me qumėshtin e gjirit ka mė pak mundėsi tė kalojnė infeksionin e tyre se ato qė kombinojnė ushqimin me gji, me ushqimin me shishe dhe ushqime tė forta.

Njė studim me mė shumė se 2700 gra arriti nė pėrfundimin se vetėm 4 pėrqind e fėmijėve qė ushqeheshin vetėm me qumėsht gjiri merrnin virusin HIV.

Por pėrqindja e infektimit nė mesin e atyre qė merrnin ushqim me shishe apo ushqim tė fortė ishte shumė mė e lartė.

Shkencėtarėt thonė se qumėshti i gjirit dihet se forcon shtresėn e zorrėve tė fėmijėve tė vegjėl duke penguar futjen e viruseve nė qarkullimin e gjakut.

Studimi tregon se pėr shumė njerėz tė varfėr pėrfitimet pėr shėndetin nga qumėshti i gjirit duket se janė mė tė larta se rreziku i transmetimit tė HIV-it.