BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hėnė, 19 mars 2007 - 15:52 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Moisiu dekreton ministrat e rinj
 
Selia e Presidencės
Ok Ministrave tė rinj tė "Berisha 2"
Presidenti shqiptar Alfred Moisiu dekretoi ndryshimet e propozuara nga kryeministri Sali Berisha nė kabinetin e tij.

Sipas kėtyre ndryshimeve zv/kryeministėr do tė jetė Gazmend Oketa, Ministėr i Drejtėsisė Ilir Rusmajli, Ministėr i Brendshėm Bujar Nishani, Ministre e Integrimit dhe zėdhėnėse e qeverisė Majlindja Bregu, Ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve Ylli Pango dhe Ministėr i Shėndetėsisė Nard Ndoka.

Dekretet e presidenti dolėn pikėrisht nė momentin e fundit, kur po pėrfundonte afati ligjor prej shtatė ditėsh.

Gjatė kėsaj kohe ka patur komente sipas tė cilave zoti Moisiu hezitonte tė dekretonte disa prej anėtarėve tė rinj tė kabinetit.

Kjo pėr shkak tė vlerėsimeve negative qė ata kishin dhėnė pėr kreun e shtetit nė konfliktet presidencė-qeveri.

Kėto janė ndryshimet e para tė ndėrmarra nga zoti Berisha nė qeverinė e tij, qė kur demokratėt erdhėn nė pushtet pas fitores nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė korrik tė vitit 2005.

Sipas vetė zotit Berisha ato synojnė pėrshpejtimin e ritmit tė reformave.

Por opozita nga ana e saj ka deklaruar se kėto ndryshime nuk sjellin asgjė tė re nė qeverisjen e demokrateve.

Madje duke ju referuar disa prej emrave tė rrinj ajo e quan qeverinė mė radikale dhe agresive.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>