BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 16 shkurt 2007 - 08:39 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Marrėveshje pėr emetimin e dioksidit tė karbonit
 
Mccain
Kandidati presidencial McCain thotė se debati pėr klimėn u mbyll
Politikanė nga disa vende kryesore tė botės kanė rėnė dakord pėr masat qė duhen marrė pėr ndryshimet e klimės.

Kjo i hap rrugėn njė traktati tė ri ndėrkombėtar.

Pėrfaqėsues tė Grupit tė Tetė vendeve mė tė industrializuara, si dhe politikanė nga Kina, India, Brazili dhe Afrika e Jugut ranė dakord pėr vendosjen e njė tavani pėr emetimin e dioksidit tė karbonit.

Gjatė njė takimi nė Uashington, ata ranė pėr herė tė parė dakord se edhe vendet e mėdha qė janė nė zhvillim, si Kina apo India, duhet tė ulin nivelin e emetimit, krahas shteteve mė tė pasura.

Deklarata qė doli nga ky takim nuk ėshtė e detyrueshme pėr t'u zbatuar, por korrespondenti i BBC-sė pėr ēėshtjet e mjedisit thotė se ky ėshtė njė hap i rėndėsishėm pėr arritjen e njė marrėveshjeje politike pėr ndryshimet e klimės.

Megjithatė, njė shkencėtar i njohur nė Shtetet e Bashkuara thotė se ka pak shpresa qė administrata e Bushit tė marrė masa kundėr ngrohjes globale.

Doktor John Holdren, President i Shoqatės Amerikane pėr Avancimin e Shkencės, tha se besonte se administrata amerikane nuk do tė hidhte ndonjė hap deri nė zgjedhjen e presidentit tė ri.

Ai tha se kostoja e hapave tė tanishėm ėshtė mė e ulėt se dėmi nga ndryshimet e klimės nė tė ardhmen.

"Unė mendoj se duhet t'i spjegojmė presidentit Bush se kundėrshtimi i tyre kryesor se hedhja e hapave serioze pėr ndryshimet e klimės do tė dėmtojė ekonominė amerikane, ėshtė krejtėsisht i gabuar", tha Dr.Holdren.

Nė njė zhvillim tjetėr ish-zėvendėspresidenti amerikan, Al Gore, njoftoi se gjatė muajit korrik do tė organizohen disa koncerte me kėngėtarėt mė tė njohur tė muzikės pop pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin e publikut pėr ndryshimet e klimės.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>