BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 15 shkurt 2007 - 16:02 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Zgjedhjet lokale
 
Pjesėmarrėsit duke hyrė nė sallėn ku u zhvillua debati
Pjesėmarrėsit duke hyrė nė sallėn ku u zhvillua debati

Elona Muzhaqi, studente: Pėrshėndetje. Pyetja ime ėshtė a ndikojnė zgjedhjet lokale nė rrugėn e integrimit nė BE dhe sa tė rėndėsishme janė ato?

Jemin Gjana: Natyrisht qė ndikojnė. Sė pari ndikojnė nga performanca e vetė zgjedhjeve nga mėnyra se si Shqipėria, klasa politike do t'i respektojė standartet pėr tė zhvilluar zgjedhjet.

Mė e rėndėsishme nga kėto do tė mbetet vlerėsimi nga strukturat monitoruese, tė faktorit jashtė shqiptar nė mėnyrėn se si Shqipėria do tė zbatojė standartet e do tė zhvillojė zgjedhjet.

Sė dyti, proēesi i decentralizimit tė pushtetit ėshtė njė nga angazhimet mė tė mėdha tė BE-sė. Kėshtu qė njė pushtet lokal mė efikas, mė elastik nėn drejtimin e njerėzve sa mė mirė tė pėrzgjedhur natyrisht qė ėshtė njė pėrballje me sfidat e integrimit.

Aleksandėr Furxhi: Situata politike nuk na premton zgjedhje politike tė mira dhe pėrgjegjėsia bie edhe mbi qeverinė.

Jemin Gjana: Natyrisht qė pėrgjegjėsia bie mbi qeverinė pėr tė plotėsuar kushtet pėr tė zhvilluar zgjedhjet, por nuk ėshtė vetėm qeveria ajo qė pėrcakton.

Natyrisht qė nė ēdo vend qeveria ėshtė ajo qė merret me organizimin e zgjedhjeve dhe nė kėtė pikėpamje duhet mbėshtetur dhe duhet dėgjuar e duhet korrektuar pėr ato qė nuk i ka mirė, por duke qenė se kam patur rastin pėr disa vite radhazi tė merrem me problemet e kuadrit ligjor pėr zgjedhjet, nė obligimin qė ka patur parlamenti shqiptar pėr ta pėrmirėsuar kėtė kuadėr legjislativ unė besoj se Shqipėria nuk bėn mė pjesė tashmė nė vendet tė cilat nuk kanė shumicėn e standarteve, sė paku nė kuadrin ligjor.

Pėr pikėpamjen time ėshtė e papranueshme tė parashikosh diēka qė ende s'ka ndodhur. Lufta mė e madhe qė ėshtė bėrė tė paktėn nga viti 2000 e deri mė sot nė Shqipėri ka qenė ēėshtja se si do ta ndėrtojmė administratėn zgjedhore sa kohė qė ata qė kanė shumicėn e kartonave nė parlament thonė "ok" tė gjithė partitė parlamentare, pjesė tė komisionit tė votimit, hajde tė votojmė dhe tė ecim pėrpara.

Sa kohė qė ajo qė ka qenė gangrenė e zgjedhjeve nė Shqipėri pjesmarrja e disa prej instancave tė sigurisė madje e policisė sė shtetit ka qenė problematike dhe fakti qė nė zgjedhjet e 2003 dhe 2005, bazuar nė kuadrin ligjor qė Shqipėria tashmė e ka tė pėrjashtuar ndikimin dhe ndėrhyrjen e policisė nė zgjedhje, do tė thotė qė standarti ėshtė.

Sa kohė qė Shqipėria ka njė pushtet lokal tė organizuar qė funksionon dhe ka detyrimin ligjor pėr tė bėrė lista. Unė kam qenė kėtu nė prag tė zgjedhjeve tė 2005, nė zyrėn e kėtij kryetari bashkie dhe unė besoj se atėhere dhe sot as e ka patur dhe as e ka ndėrmend tė ndėrtojė lista nė mėnyrė tė qėllimshme e tė njėanshme pėr tė pėrjashtuar qytetarėt.

A ka probleme Shqipėria me listat? Natyrisht qė po sepse ne lėvizim nga njėra lagje nė tjetrėn dhe kurrė nuk mendojmė tė lėvizim gjendjen tonė civile, pra do tė ketė difekte sepse vijnė si difekt i problemit tė informalitetit tė madh qė ka nė tėrėsi ekonomia, shoqėria dhe gjithēka.

Por nė qoftė se difektet janė rastėsore do tė thotė se difektet nė lista i prekin tė gjitha palėt njėsoj, nėse janė tė qėllimshme atėhere do tė ndodhte e kundėrta.

Unė besoj se tė paktėn pėr Elbasanin nuk ėshtė e vėrtetuar se ka patur ndėrhyrje tė qėllimshme as nė 2005 as nuk besoj se do tė ketė.

Valentina Leskaj: Sigurisht qė ne kėtu nuk po flasim vetėm pėr zgjedhjet e Elbasanit sepse zgjedhjet e Elbasanit nuk janė tė veēanta, por pjesė e gjithė zgjedhjeve nė Shqipėri.

Mua mė vjen shumė mirė qė zoti Gjana me shumė tė drejtė konfirmoj kėtu disa standarte qė ne i arritėm nė zgjedhjet e vitit 2003 dhe 2005. Kjo do tė thotė qė nė atė kohė me pėrpjekjen e pėrbashkėt dhe me vullnetin politik tė qeverisė ekzistuese u arritėn disa standarte.

Unė besoj qė sot asnjė shqiptar nuk do tė pranonte qė ne t'i kthehemi mbrapsht kėtyre standarteve. Ne sot jemi nė njė situatė qė nuk kemi ligj qė tė hymė nė zgjedhje.

Nė zgjedhje nuk mund tė hyet pa ligj, pra ne nuk kemi kod zgjedhor qė mund tė na ēoj nė zgjedhje qė garantojnė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme.

Kodi vjetėr i ka tė tejkaluara afatet pasi kodi vjetėr ka disa afate qoftė pėrsa i pėrket listave apo elementėve tė tjerė dhe ēdo ditė qė kalon e thellon dhe mė shumė hendekun dhe elementi tjetėr ėshtė qė ne akoma nuk kemi rėnė dakort pėr tė miratuar nė parlament amendamentet e reja qė u paraqitėn tė cilat do ta mendonin kodin dhe do tė krijonin mundėsi qė ne tė hynim me njė ligj nė zgjedhje.

Neritan Ceka: Nėse nuk realizojmė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme kjo do tė ndikojė shumė negativisht nė integrimin e Shqipėrisė nė BE.

Unė mendoj qė nuk do ketė zgjedhje sepse tė vlerėsosh zgjedhje tė mira apo tė kėqija ato duhet tė bėhen. Zgjedhjet nuk mund tė bėhen, nuk do tė ketė rezultat zgjedhjesh sepse kodi i ndėrtuar me marrėveshjen PS - PD ku zoti Gjana ka qenė dhe njė nga aktorėt kryesorė i koncepton zgjedhjet tė administruara nga partitė politike dhe pjesėrisht nga pushteti vendor.

Pra KQZV - tė ku regjistrohen kandidatėt dhe ku bėhet marrja e mandatit nuk funksionojnė sepse vendimi i tyrė duhet tė jetė 5 me 2, pra nuk ka asnjė ndėrtim tė tillė qė u jep tė drejtė atyre tė marrin vendim. Edhe pėr vendim pėrfundimtar nga KQZ pėrsėri nuk realizohet shpallja e zgjedhjeve, pra jemi nė njė dėshtim tė plotė.

Unė mendoj qė sikur ne tė ishim sot nė janar ose nė shkurt kur filluam komisionin e posaēėm parlamentar pėr reformėn zgjedhore ēdo gjė do tė ishte e shkėlqyer. U shpall dhe nė seancėn e para dy ditėve nė parlament qė jemi gati tha pozita edhe pėr listat, pra tė ketė njė list tė vetme, tė ketė plotėsim tė komisioneve me tė gjithė anėtarėt e partive parlamentare ose nė formulėn 5+1 dhe u pranuar madje dhe ēertifikata. Pra jemi nė njė kohė qė mė nė fund arritėm njė konsensus.

Nga ana tjetėr kemi dhe njė propozim qė u tha nga opozita dhe u konkretizua nga zoti Meta qė hajde ulemi dhe diskutojmė sepse nuk ka rėndėsi data.

Neni 29-tė i kushtetutės pėrcakton njė afat tė pėrgjithshėm 3 vjeēar, por jo taksativ siē ėshtė pėr mandatin e deputetit. Pra eksperienca e deritanishme ka treguar qė shumė kryetarė bashkish ose kėshilla bashkiak e kanė tejkaluar afatin fiks 3 vjeēar.

Eksperienca tregon qė ne kemi mundėsi qė duke u mbėshtetur nė kėto dy faktorė qė kemi arritur dakort pėr standarte dhe kushtetuta dhe kodin zgjedhor e rregullojmė qė nesėr nėse ulemi, hajde tė bėjmė zgjedhje nė njė kohė qė do tė jetė maksimale pėr tė gjitha palėt.

Ardian Turku: Fillimisht do tė doja tė thoja diēka tjetėr tė paktėn po tė hyja nė detaje dhe unė do tė mbaja pozicionin tim tė krahut tė djathtė politik sepse mendoj qė ka patur shumė rezistencė nga opozita, por do doja qė tė dilja pak jashtė kėtyre pozicioneve.

Pėr atė qė synojmė pėr integrimin nė Europė, pėr opinionin qė ėshtė krijuar nė faktorin e jashtėm pothuajse politika shqiptare ka dėshtuar. Kjo lidhet pėr mendimin tim me konceptin qė ne e kemi tė vėshtirė nė njė moment tė caktuar tė lėshojmė karriget, ose kur i lėshojmė me votėn e popullit duam qė pėr 5 ditė tė rikthehemi nė ato karrige.

Ditėn qė do shkėputemi nga ky mentalitet atėherė unė them qė do bėhen zgjedhje normale. Ndėrsa nė pushtetin lokal unė do tė doja tė thoja qė ne kemi disa detyrime ligjore pėr tė cilat mbajmė pėrgjegjėsi dhe pėrgjithėsisht jemi shumė tė interesuar qė tė zhvillohen zgjedhje tė pakontestueshme pėr aq sa i takon detyrimeve tona.

Mendoj se ka qenė e mundur tė hartoheshin listat zgjedhore dhe sa mė shumė kalojnė ditėt kuptohet qė aq mė shumė ngushtohen afatet. Kjo varet shumė nga kapacitetet e bashkive, nga infrastruktura qė kanė krijuar, nga potencialet njerėzore, nga metodologjia si punojnė, nga masat organizative.

Unė listat zgjedhore i kam mbaruar pėr 10 ditė. Dje mbasdite i kam dorėzuar nė drejtorinė e pėrgjithshme tė gjendjes civile, formatin elektronik.

Aleksandėr Furxhi:Faleminderit zoti Turku. I dėgjuam pozicionet e politikanėve, le tė dėgjojmė se ēfarė mendojnė qytetarėt e thjeshtė dhe studentėt pėr kėtė situatė. Si e perceptoni, si vjen kjo situatė politike?

Studente: Duke ju referuar rezymesė qė bėri zonja Leskaj e cila shprehte shqetėsimin se mungon njė kod i ri pėr zgjedhjet nė Shqipėri atėhere do doja tė ndalesha tek njė problem shumė i rėndėsishėm.

Mungesa e kėtij kodit tė ri do tė thotė qė ka njė mungesė tė vullnetit politik pėr tė bėrė njė kod tė ri dhe sa do tė zgjasė kjo mungesė e vullnetit pėr tė bėrė njė kod tė ri?

Sokoli, student viti i dytė gazetari: Normalisht ecuria e zgjedhjeve nė ato kushte qė janė caktuar nga BE ėshtė njė kusht kryesor pėr ecjen e negociatave. A mos ndoshta ka ardhur koha qė politikanėt tanė tė nderuar tė dalin nga llogoret e tyre dhe ti lėnė lojrat mediatike dhe tė fillojnė tė bisedojnė kėtė gjė dhe ta shikojnė me seriozitet mė tė madh sepse ēdo gjė bie mbi kuriz tė popullit.

Griselda Qosja, Nxėnėse nė gjimnazin "Dhaskal Todri": Mendoj se politika shqiptare ėshtė duke pėrjetuar njė periudhė tranzicioni nė tė e cila nuk ka se si tė evitohet nė shoqėri apo dhe nė aspektin politik.

Ajo ēfarė do tė ishte adekuate pėr tė konvertuar situatėn aktuale politike, gjendjen e tanishme kishte pėr tė qenė fakti i mirėkuptimit dhe i bonsensit nga ana e politikanėve shqiptarė, pėr faktin e thjeshtė se Shqipėria nuk ka tashmė nevojė pėr tė vijuar me debate tė tilla tė cilat janė gjithnjė paraprake pėrpara zgjedhjeve.

Do tė thoja qė mirėkuptimi ulja e tė dyja palėve kishte pėr tė qenė gjėja mė e pėrshtatshme dhe komforte sepse vetėm nė kėtė lloj mėnyre kishte pėr tu arritur njė rezultat i mirė nė zgjedhjet e 20 janarit.

Ardian Fraulli: Kisha njė pyetje pėr tė gjithė panelin. Nėse opozita nuk shkon nė zgjedhje ēfarė do tė ndodhė me politikėn shqiptare?

Student: Unė do tė pėrgėzoja zotin Turku qė mori pėrsipėr dhe tha qė politika shqiptare ėshtė e dėshtuar. Mė nė fund na del njė kryetar bashkie qė e pranon kėtė dhe e pėrgėzoj.

Ndėrsa pėr gjithė politikanėt shqiptarė do tė thoja se kanė 15 vjet qė topin ja hedhin njeri tjetrit, pėr mua ata nuk janė politikanė dhe nuk qėndron faji tek ata, por tek populli qė mbush sheshet, qė i duartroket, qė i voton. Nėse populli nuk do tė dilte nė zgjedhje ēfarė do tė bėnin dy partitė e mėdha?

 
 
LOKALE
Auditoriumi nė Elbasan
04 janar 2007 | Faqja Kryesore
E ardhmja e studentėve tė diplomuar
08 janar 2007 | Faqja Kryesore
Ndotja e ambjentit shqetėsim i pėrgjithshėm
15 shkurt 2007 | Faqja Kryesore
Ristrukturimi i kalasė
16 shkurt 2007 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>