BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martė, 06 shkurt 2007 - 07:46 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Nė Shqipėri vazhdon kriza energjetike
 
Arkiv
Ndėrprerjet e energjisė nė Shqipėri vazhdojnė
Shqipėria po e zhvillon fushatėn e zgjedhjeve vendore tė 18 shkurtit nė kushtet e kufizimeve tė detyruara tė energjisė pėr shkak tė uljes nė kuota minimale tė prodhimit vendas nga thatėsira e pazakontė e kėtij dimri.

Korporata Energjitike e ka ēuar nė shifra rekord, mbi 11 milion kilovat orė import nė 24 orė, por pa mundur tė heqė kufizimet e energjisė qė nė Tiranė e Durrės shkojnė deri nė katėr orė, ndėrsa nė rrethe tė tjera deri nė dy herė mė shumė.

Kjo krizė ėshtė ēėshtja kryesore e betejės pėr opozitėn nė fushatėn e zgjedhjeve vendore, duke e quajtur qeverinė Berisha tė paaftė pėr kapėrcimin e saj.

Por kryeministri Sali Berisha thotė se po bėhen pėrpjekje tė pamundura qė tė kapėrcehet kriza e trashėguar energjitike dhe se shumė shpejt, sipas tij, Shqipėria do tė kthehet nė eksportuese tė energjisė elektrike.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>