BBCAlbanian.com
 
Botuar: E mėrkurė, 06 dhjetor 2006 - 05:50 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Dita e Shkollės nė valėt e BBC-sė
 
Nxėnės shqiptarė
BBC nė Shqip dhe Serbisht lidhi dy shkolla nė Mitrovicė
Dita e Shkollės nė BBC, tė mėrkurėn nė 6 dhjetor, ofron njė mundėsi tė gjithė nxėnėsve tė shkollave qė nė rrethana tė zakonshme nuk kanė mundėsi komunikimi me njėri-tjetrin, tė lidhen pėr tė diskutuar nė valėt e saj.

Ideja e Ditės sė Shkollės ėshtė qė t'u ofrojė njė mundėsi pėr tė komunikuar fėmijėve tė ndarė nga konfliktet apo tensionet.

BBC nė Shqip dhe Serbisht lidhi pėrmes telefonit nxėnės shqiptarė tė shkollės sė mesme "Frang Bardhi" nė jug dhe nxėnės tė gjimnazit serb nė veri.

Ky ishte komunikimi i parė mes nxėnėsve qė nga viti 1999, kur qyteti u nda etnikisht nė dy pjesė-veriun e dominuar nga serbėt dhe jugun nga shqiptarėt.

Tė ulur nė zyrat e drejtorėve tė shkollave tė tyre pėrpara mikrofonit tė BBC-sė, nxėnėsit folėn pėr jetėn e tyre nė qytetin e ndarė, pėr shkollėn, muzikėn e argėtimin dhe gjetėn se kanė shumė tė gjėra tė pėrbashkėta.

Ata i shmangėn bisedat me temat politike, por ndarja fizike qė ekziston mes tyre, reflektohej dhe nė bisedėn qė ata zhvilluan nė largėsi, edhe pse dy shkollat ndodhen vetėm pak km larg nga njėra-tjetra.

Nxėnėsit e dy palėve shprehėn dėshirėn qė komunikimi i nisur, duhet tė vazhdojė.

Ideja

Ideja pėr Ditėn e Shkollės lindi pas njė projekti tė transmetuar nė BBC News 24. Pėr tė pėrkujtuar 30 vjetorin e kryengritjes sė Sovetos nė qershor tė 2006-ės, kanali televiziv lidhi njė shkollė nė veri tė Anglisė me njė shkollė nė Soveto.

Projekti ishte shumė i suksesshėm. Fėmijėt u argėtuan. Lidhja po ashtu duket se tregoi njė tė ardhme drejt njė bote ku tė gjithė komunikojnė hapur: duke gjetur gjėrat e pėrbashkėta dhe jo ato qė zakonisht i ndajnė njerėzit.

Ideja e projektit u mor nga Shėrbimi Botėror i BBC-sė pėr t'u zbatuar nė disa nga zonat mė tė trazuara tė botės.

Nxėnės nga Moska dhe Ēeēenia do tė kenė mundėsinė tė diskutojnė qėndrimet e tyre tė ndryshme ndaj konfliktit nė Ēeēeni.

Po ashtu, do tė lidhen fėmijė izraelitė dhe palestinezė, indianė dhe pakistanezė, amerikanė dhe iranianė, shqiptarė dhe serbė.

Ēėshtje tė tjera

Por me projektin nuk do tė lidhen vetėm fėmijė nė zonat e konflikteve.

Disa nga ēėshtjet e tjera qė do tė diskutohen janė ato ekonomike, emigracioni, besimi fetar etj.

Fėmijėt nė Nigeri, psh. do tė flasin me fėmijė nė Britaninė e Madhe.

Fėmijė amerikanė dhe meksikanė do tė flasin pėr emigracionin. Fėmijė tė besimeve tė ndryshme fetare nė Indonezi do tė flasin pėr mėsimin e fesė nė vendin e tyre.

Gazetarėt e BBC-sė qė punojnė me projektin do tė sigurohen qė diskutimet mes fėmijėve tė nxiten prej vetė atyre. Fėmijėt do tė bėjnė ato pyetje pėr tė cilat kėrkojnė pėrgjigje.

Dita e Shkollės kėrkon qė tė ndėrtojė ura komunikimi mes fėmijėve, mes atyre qė janė pjesė e Brezit tė Ardhshėm, brezit qė do tė drejtojė botėn nė tė ardhmen.

 
 
LOKALE
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>