http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E premte, 20 tetor 2006 - 07:24 CET

Udhėheqėsit e BE-sė nė Finlandė

Udhėheqėsit e BE-sė do tė pėrpiqen tė gjejnė mėnyra tė reja tė furnizimit me energji nė Evropė dhe tė ulė varėsinė nga karburantetet fosile nė njė klimė qė ndryshon vazhdimisht.

Nė njė letėr para samitit drejtuar udhėheqėsve tė tjerė, kryeministri britanik Toni Bler shkruan "ne kemi vetėm 10-15 vjet pėr tė ndėrmarrė hapa qė tė shmangim kapėrcimimin e pikave katastrofike".

Por pyetja pėr udhėheqėsit ėshtė ēfarē hapash.

Qeveria britanike thotė se po inkurajon linjat ajrore evropiane tė paguajnė pėr emetimet e dioksidit tė karbonit pas dy vjetėsh, mė shpjet nga ē'ishte planifikuar.

Por gjithashtu para kėtij samiti u tha se do tė ketė pėrsėri mbėshtetje te furnizimet kryesisht ruse tė naftės dhe gazit.

Pėr kėtė arsye, BE prej kohėsh ka dashur qė Rusia tė hapė rrjetin e tubacioneve pėr eksport pėr konkurencė nga jashtė.

Por shenjat e qarta nga Rusia janė se kjo nuk do tė ndodhė dhe midis diplomatėve evropianė ėshtė shqetėsimi se kur presidenti rus tė arrijė mė vonė gjatė ditės nė samit, ai do tė shohė njė BE tė ndarė, tė dobėt dhe qė mund tė dorėzohet lehtė.