BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hënë, 14 gusht 2006 - 17:40 CET
 
Dërgoja një miku Version i printueshëm
Britania ndryshon nivelin e sigurisë
 
Siguri e lartë në aeroportet britanike
Britania e Madhe e ka ulur nivelin e kërcënimit të sigurisë nga ai më larti, që cilësohet si kritik, në atë serioz, katër ditë pas arrestimeve rreth dyshimeve për një komplot për të shpërthyer avionët që do të udhëtonin drejt SHBA-së.

Sekretari Britanik i Punëve të Brendshme John Reid tha se ishte koha për të shqyrtuar informacionet e shërbimeve pas operacioneve të policisë.

Zoti Reid shtoi se kërcënimi ishte ende serioz.

Aeroportet pjesërisht do të fllojnë të lejojnë bagazhet e dorës në bordin e avionëve, gjë që u ndalua të ejnten e kaluar.

Aeroportet dhe linjat kanë njoftuar përmasat e bagazheve të lejuara në dorë si edhe sendet që lejohen të merren me vete.

Edhe SHBA ka ulur niveli e kërcënimeve për fluturimet nga Britania, duke lehtësuar kufizimet për udhëtarët.

 
 
LOKALE
Anulime dhe vonesa në aeroportet britanike
13 gusht 2006 | Faqja Kryesore
Vazhdon operacioni anti-terrorist
11 gusht 2006 | Faqja Kryesore
Analizë: 'Rishfaqje' e mundshme e Al-Kaidës
11 gusht 2006 | Faqja Kryesore
Mbresa të udhëtimit Tiranë-Londër
11 gusht 2006 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>