BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 10 gusht 2006 - 15:32 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Ndėrpritet komplot terrorist kundėr avionėve
 
Policia kontrollon aeroportet
Policia ka shtuar masat e kontrollit nė tė gjitha aeroportet
Autoritete britanike thonė se ata kanė ndėrprerė njė komplot pėr tė hedhur nė erė njė numėr avionėsh qė fluturonin nga Britania pėr nė SHBA duke pėrdorur eksplozivė tė futur nė bagazh dore.

Policia dhe shėrbime tė sigurisė besojnė se qėllimi i kėtij komploti ishte tė hidheshin nė erė 9 avionė nė tė njėjtėn kohė ndėrsa ishin nė ajėr.

Duke folur nė Wisconsin, SHBA, presidenti Bush tha se arrestimet ishin kujtesė se SHBA ishte nė luftė me ata qė ai i quajti fashistė islamistė qė pėrdornin ēdo mėnyrė pėr tė shkatėrruar ata qė duan lirinė. Ai tha se ishte gabim tė besohej se nuk kishte kėrcėnim pėr SHBA.

Sekretari i brendshėm britanik, John Reid, tha se komploti kishte qėnė me rrezik pėr humbje jetėsh tė njė shkalle tė paparė.

Ai tha se pas arrestimit tė 21 personave, kryesisht nė Londėr dhe pėrreth, policia kishte besim se ata kishin arrestuar disa prej autorėve kryesore.

Policia tha shumica u arrestuan nė Londėr. Por ka patur arrestime edhe nė zonėn e Thames Valley dhe nė Birmingham.

Disa shtėpi po kontrollohen dhe policia tha se njė operacion i madh anti terrorist po vazhdon.

 Ne kemi besim se kemi nderprerė njė plan tė terroristėve qė kishte pėr qėllim tė shkaktonte vdekje shkatėrrimtare dhe pėr tė kryer vrasje masive
 
Zėdhėnėsi i lartė i policisė, Paul Stephenson
Zėdhėnėsi i lartė i policisė, Paul Stephenson, e pėrshkroi komplotin se ai mund tė shkaktonte vrasje masive nė shkallė tė paimagjinueshme.

"Ne kemi besim se kemi nderprerė njė plan tė terroristėve qė kishte pėr qėllim tė shkaktonte vdekje shkatėrrimtare dhe pėr tė kryer vrasje masive."

Burime tė shėrbimeve sekrete thonė se tė dyshuarit janė mylsimanė tė lindur nė Britani dhe se ndoshta sulme pėr tė cilat flitet nuk mund tė ishin planifikuar pėr sot por pėr njė tė ardhme tė afėrt.

Qeveria britanike deri mė tani ka zbuluar katėr komplote tė mėdha terroriste qė pas sulmeve me bomba tė vitit tė kaluar.

Por sulmi pėr tė cilin flitet tani dukej se do tė ishte me njė shkallė tjetėr shkatėrrimi.

 
 
LOKALE
Zbulohet 'komploti terrorist'
10 gusht 2006 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>