BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 13 korrik 2006 - 17:53 CET
 
Dërgoja një miku Version i printueshëm
Miratohet në SHBA tableta e parë ditore për HIV- AIDS
 
Ilaqe
Tableta e parë ditore për njerëzit e sëmurë me HIV AIDS është miratuar nga autoritetet federale të Shteteve të Bashkuara.

Ajo do t'i lejojë pacientët që të fillojnë terapinë me vetëm një tabletë në ditë.

Ilaqi i quajtur Atripla është një kombinim mes tre ilaqeve aktuale kundër kësaj sëmundjeje dhe shënon hapin më të fundit në lehtësimin e jetës së pacientëve që vuajnë nga kjo sëmundje.

Megjithatë ky ilaq është mjaftë i shtrenjtë sepse kushton rreth një mijë dollarë për dozën e një muaji.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>