BBCAlbanian.com
 
Botuar: E shtunė, 10 qershor 2006 - 09:22 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Takimi i G8-s dominohet nga energjia
 

 
 
Karburant
Furnizimi me energji dominon axhendėn e takimit tė G8-s nė Rusi
Ministrat e Financave tė vendeve tė G8-s vazhdojnė ditėn e dytė tė takimit tė tyre nė Shėn Pjetėrburg.

Ēmimi i energjisė dhe shkaqet e ngrohjes globale janė ēėshtjet qė dominojnė axhendėn e bisedimeve.

Ministrat e financave takohen nė kohėn kur tregjet financiare tė botės po kalojnė njė periudhė tė paqėndrueshme.

Njė prej arsyeve kryesore ka qėnė shqetėsimi pėr rritjen e inflancionit dhe vendimet qė mund tė merrnin bankat qendore.

Ēmimet e larta nė sektorin e energjisė janė njė prej arsyeve pėr rritjen e inflacionit dhe kjo ėshtė ēėshtja qė dominon axhendėn e takimit tė G8-s.

Njė tjetėr shkak pėr problemet ekonomike, ėshtė difiēiti i lartė nė shkėmbimet tregtare amerikane dhe stoqet qė vendet si Kina, Japonia dhe prodhuesit e naftės.

Fondi Monetar Ndėrkombėtar prej kohėsh u ka bėrė thirrje vendeve tė bėjnė mė shumė pėr tė ulur rreziqet.

Kėtė javė FMN kanė njoftuar se ka plane pėr tė diskutuar kėto shqetėsime me njė grup vendesh ku hyjnė SHBA-ja, Japonia, Kina, Arabia Saudite dhe vendet qė pėrdorin Euron.

Deri tani ēekuilibri nė tregti nuk ka shkaktuar ndonjė dėm tė madh ekonomik, por fokusi nė FMN dhe G8 ėshtė njė tregues se ky mund tė jetė njė rrezik potencial nė tė ardhmen.

 
 
LOKALE
Bjellorusia preket nga ēmimet e Gazpromit
01 qershor 2006 | Faqja Kryesore
Marrėveshje pėr gazin bolivian
05 maj 2006 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>