BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 23 shkurt 2006 - 12:32 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Me skulpturė kundėr gripit tė shpendėve
 
Fushatė kundėr gripit tė shpendėve nė Indi
Zoti Patnaik po bėn edhe skulptura tė pulave dhe vezėve
Njė artist indian qė punon me rėrė ka krijuar njė skulpturė gjigante tė njė gjeli nė njė plazh nė qytetin Puri, pikė turistike mnė shtetin Orisa tė Indisė, pėr tė ndėrgjegjėsuar njerėzit pėr gripin e shpendėve.

Sudarshan Patnaik ėshtė i njohur pėr replikėn qė ka bėrė me rėrė tė Taxh Mahallit dhe pėr skulptura mbi ēėshtje aktuale si tsunami nė Azi nė vitin 2004.

Atij ju deshėn pesė orė dhe tetė tonė rėrė pėr tė krijuar gjelin nga rėra.

Ditėn e shtunė, virusi vdekjeprurės i gripit tė shpendėve H5N1 u gjet pėr herė tė parė nė qytetin Navapur nė shtetin indian Maharashtra.

"Kjo skulpturė nė fakt ka pėr qėllim tė bėjė ndėrgjegjėsimin e njerėzve sepse shumė prej tyre as qė dinė pėr kėtė sėmundje. Dhe plazhi ėshtė vendi ku vijnė shumė turist vendor dhe ndėrkombėtarė," zoti Patnaik i tha agjencisė Rojter.

Venkat Raman, njė turist , i tha Rojterit, "nga mėnyra se si janė ndėrtuar kėto skulptura, po depėrton mesazhi i duhur. Kjo ėshtė rrugė e qėlluar pėr t'i bartė porosinė njerėzve."

Gjeli i rėrės ėshtė i ekspozur nė plazh bashkė me posterė qė bėjnė thirrje pėr kujdes kundėr pėrhapjes sė gripit tė shpendėve.

Zoti Patnaik dhe 20 asistentė tė tij po krijojnė skulptura rėre edhe tė pulave dhe vezėve pėr t'i ekspozuar bashkė me gjelin.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>