BBCAlbanian.com
 
Botuar: E shtunė, 18 shkurt 2006 - 18:00 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Raste tė reja tė virusit tė shpendėve
 
Shkencėtarėt evropianė analizojnė shpendėt e prekur nga virusi
Gripi i shpendėve pėrhapet nė Evropė
Kanė dalė prova tė reja qė provojnė gjerėsinė e shtrirjes sė virusit vdekjeprurės tė gripit tė shpendėve nė Azi dhe Evropė.

India ka gjetur rastin e parė tė shtamit H5N1 tė virusit tė gripit tė shpendėve. Ministri i blegtorisė nė shtetin perėndimor Maharashtra tha se virusi ishte gjetur nė mesin e 50 mijė shpendėve tė ngordhur nė njė fermė.

Iran, organizata e veterinarisė ka konfirmuar mbėrritjen e sėmundjes nė kėtė vend, e cila u gjet nė mė shumė se 100 mjelma tė ngordhura nė veri tė vendit.

Indonezia ka konfirmuar viktimėn e 19 nga shtami H5N1 i virusit tė gripit tė shpendėve. Viktima kishte punuar nė njė treg tradicional nė transportimin e vezėve, dhe thuhet se vdekja e tij nuk ka lidhje me epidemitė e mėparshme.

Hong Kong njė laraskė e ngordhur doli se kishte kėtė virus.

Virusi nė Evropė

Njė tjetėr rast ėshtė identifikuar nė Austri, ndėrkohė shkencėtarėt nė Francė po analizojnė 15 shpendė tė egėr tė ngordhur nėse kanė sėmundjen vdekjeprurėse.

Analiza e njė rose tė egėr tregojnė se ajo mund tė ketė ngordhur nga ky virus.

Ministri francez i Bujqėsisė, Dominique Bussereau, tha se Franca planifikonte tė vaksinonte 900 mijė pula nė pėrpjekje pėr tė ndaluar pėrhapjen e virusit.

Deri tani tha ai nuk ėshtė gjetur virusi tek shpendėt e butė.

Franca ka disa muaj qė ėshtė nė gjendje tė lartė gatishmėrie, duke qenė prodhuesi kryesor evropian i mishit tė shpendėve, por edhe njė udhėkryq pėr shpendėt migrues.

Shpejtėsia e njoftimit se njė rosė e egėr kishte ngordhur nga gripi i shpendėve H5 shihet si njė shenjė e efikasitetit tė pėrgatitjeve tė Francės pėr virusin e shpendėve, qė ėshtė afruar gjithnjė e mė shumė javėt e shkuara.

Ky rast u njoftua vetėm dy ditė pasi Franca bėri tė ditura masat e saj mė tė fundit kundėr gripit tė shpendėve, duke urdhėruar ose vaksinimin ose mbylljen brenda tė shpendėve.

Nė pėrputhje me masat e reja kundėr grupit tė shpendėve tė miratura nga Komisioni Evropian javėn e shkuar, veterinerėt kanė bllokuar njė zonė mbrojtjeje me rreze prej rreth tre kilometrash rreth rezervatit tė shpendėve nė rafshnaltėn Dombes ku u gjend rosa e ngordhur.

Publiku francez ėshtė paralajmėruar tė mos prekė ndonjė shpend tė ngordhur qė mund tė hasin, por tė lajmėrojnė autoritetet.

 
 
LOKALE
H5N1 zbulohet nė Evropėn Perėndimore
15 shkurt 2006 | Faqja Kryesore
Shqipėria merr masa pėr gripin e shpendėve
15 shkurt 2006 | Faqja Kryesore
Gripi i shpendėve prek dhe Slloveninė
11 shkurt 2006 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>