http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E mėrkurė, 18 janar 2006 - 16:48 CET

Italia shqyrton gjendjen energjetike

Ministri italian i Energjisė ka kėrkuar shqyrtimin e menjėhershėm tė nivelit tė furnizimeve me gaz natyral tė vendit ndėrsa vendi po kalon njė periudhė tė zgjatur me temperatura tė ulta dhe kėrkesė tė lartė pėr energji.

Ministri Claudio Scajola ka thirrur tė enjten krerėt e kompanive kryesore tė energjisė dhe gazit nė Itali nė njė takim emergjent nė Romė pėr tė shqyrtuar furnizimet me energji tė vendit.

Tė martėn konsumi i gazit nė Itali arriti njė nivel rekord - 440 milion metra kubė. Mė shumė se njė e treta e kėsaj sasie u morr nga rezervat.

Italia ėshtė veēanėrisht e ndėrvarur nga ndėrprerja e furnizimeve me gaz nga jashtė, pasi vendosi dy dekada mė parė tė mos ndėrtojė uzina tė energjisė bėrthamore.

Italia importon rreth 85 pėr qind tė energjisė pėr tė cilėn ka nevojė dhe ėshtė e varur nga Rusia dhe Algjeria pėr shumicėn e furnizimeve me gaz natyral.

Rezervat e pėrgjithshme tė gazit shkojnė rreth 2-3 javė konsum ditor nė nivelin e tanishėm.

Kompanitė lokale u detyruan tė pėrdorin rezervat nė mėnyrė tė konsiderueshme gjatė ditės sė martė pėr tė pėrmbushur kėrkesėn e lartė.

Kreu i kompanisė mė tė madhe italiane tė energjisė, ENI, Paolo Scaroni, thotė se Italia sė bashku me pjesėn tjetėr tė Evropės ndodhen nė njė pozicion tė zbuluar dhe tė dobėt pėr shkak tė ndėrvarėsisė nga vende qė mund tė ndėrhyrjnė nė tregun e lirė tė energjisė dhe tė pėrkulin rregullat nė favor tė tyre.

Gazpromi vendos kufizime

Lajmi pėr takimin e emergjencės nė Itali erdhi pak para njė njoftimi se kompania ruse e energjisė Gazprom mund tė zvogėlojė furnizimet si pėr Italinė ashtu edhe pėr Austrinė.

Gazpromi ka zvogėluar tashmė furnizimet me gaz pėr Hungarinė dhe Bosnje Hercegovinėn pėr shkak tė tė ftohtit tė ashpėr nė tregun e vet.

Zyrtarėt thonė se furnizimet me gaz pėr Hungarinė janė zvogėluar me 20 pėr qind, por nuk dhanė shifra pėr Bosnjen.

Temperaturat gjatė natės nė Moskė kanė rėnė nėn -30 gradė Celcius dhe kanė qenė edhe mė tė ulta gjetkė nė Rusi.