BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 19 janar 2006 - 08:38 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Paralajmėrim pėr gripin e shpendėve
 
Gripi i shpendėve ka mbėrritur deri nė portat e Evropės
Rikthimi nė Evropė i zogjve shtegtarė mund tė sjellė edhe gripin e shpendėve
Agjensia e OKB-sė pėr Ushqim dhe Bujqėsi (FAO) ka paralajmėruar se gripi i shpendėve mund tė mbėrrijė nė Evropė brenda disa muajsh.

Paralajmėrimi i tyre bėhet pėr fillimin e stinės sė pranverės, kur shpendėt shtegtarė fillojnė tė rikthehen nė kontinet nga Afrika dhe Lindja e Mesme.

Agjensia thotė se vendet evropiane pėrgjatė rrugėve tė shhtegtimit duhet tė qendrojnė vigjilente dhe tė pėrgatiten pėr epidemi tė tjera tė epidemisė sė gripit tė shpendėve, rastet e fundit tė tė cilit u shfaqėn nė Turqi, nė portat e Evropės.

Ndėrkohė, kryeministri francez, Dominique de Villepin, ka bėrė thirrje pėr ngritjen e njė "force ndėrhyrėse" tė ekspertėve evropianė.

Masa globale

"Evropa duhet tė vetėmbrohet nga rreziku i epidemive dhe sot nga gripi i shpendėve, i cili tani ėshtė nė derėn tonė," tha ai dhe shtoi se pėr t'i mbrojtur evropianėt, duheshin marrė masa parandaluese.

Z. de Villepin propozoi krijimin e njė grupi ekspertėsh tė cilėt sipas tij, "do tė ishin tė gatshėm tė ndėrhynin nė raste tė epidemive tė reja pa vonesė...pėr tė vlerėsuar rrezikun dhe rekomanduar masat e duhura".

Ndėrkohė, vendet mė tė pasura nė botė nė njė konferencė tė zhvilluar nė Pekin pėr tė koordinuar pėrpjekjet globale pėr luftėn ndaj gripit tė shpendėve, premtuan sė paku 1.8 miliardė dollarė pėr masat parandaluese.

Kjo shumė ėshtė mė e madhe nga objektivi i OKB-sė.

Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Annan mė herėt kishte paralajmėruar se duhen bėrė pėrpjekje masive pėr tė luftuar epideminė e gripit tė shpendėve.

"Nuk ka kohė pėr tė humbur," tha zoti Anan nė konferencė, ndėrsa paralajmėroi se bota ishte ende e papėrgatitur pėr tė luftuar epidemi tė gripit tė shpendėve.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>