BBCAlbanian.com
 
Botuar: E shtunė, 14 janar 2006 - 18:10 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Belgjikė: Analizat negative pėr H5N1
 
Imazh nga operacioni i eliminimit tė pulave nė Turqinė lindore
Kameramani televiziv kishte filmuar nė zonėn lindore tė Turqisė ku kishte epidemi tė gripti tė shpendėve
Ministri belg i Shėndetėsisė thotė se analizat e njė personi tė shtruar nė spital me simptoma tė ngjashme me tė gripit nuk kishin treguar shenja tė gripit tė shpendėve.

Ministri Rudy Demotte tha se pacienti, njė kameraman, ishte kthyer dy ditė mė parė nga rajoni lindor i Turqisė, ku kishte filmuar.

Tri persona kanė vdekur kėtė muaj pasi morėn shtamin vdekjeprurės H5N1 tė virusit tė gripit tė shpendėve nė kėtė pjesė tė Turqisė.

Kameramani ishte pranuar nė spital tė premten duke u ankuar pėr simptoma klasike gripi.

Por analizat zbuluan se ai nuk kishte shtamin potencialisht vdekjeprurės tė virusit tė shpendėve, H5N1, dhe mjekėt besojnė se ai ndoshta vuan nga gripi i zakonshėm njerėzor.

Tri persona kanė gjetur vdekjen dhe 15 tė tjerė janė tė sėmurė nga epidemia nė Turqi. Tė gjithė ata kishin qenė nė kontakt tė afėrt me shpendė tė sėmurė.

Spitalet turke thonė se drejt tyre janė dyndur shumė njerėz qė besojnė se kanė sėmundjen, por nė shumicėn e rasteve ėshtė provuar se nuk e kanė.

Ministrat e qeverisė turke janė takuar me pėrfaqėsues tė industrisė sė mishit tė pulave pėr tė diskutuar lidhur me mėnyrat pėr tė pėrballuar ndikimin ekonomik tė gripit tė shpendėve.

Njoftohet se konsumi i mishit tė pulave ka rėnė me 70 pėr qind nė Turqi qė nga fillimi i epidemisė.

Deri tani nuk ka pasur asnjė rast brenda kufijve tė Bashkimit Evropian.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė thotė se nuk ka ende prova qė tė tregojnė se virusi i gripit tė shpendėve kalon nga njeriu nė njeri.

OBSH-ja thotė se rreziku qė tė infektohesh me kėtė sėmundje ėshtė i fare vogėl pėr sa kohė qė shmanget kontakti i drejtėpėrdrejtė me shpendėt e ngordhur apo tė sėmurė.

 
 
LOKALE
OBSH-ja thotė se H5N1 ėshtė shndėrruar
13 janar 2006 | Faqja Kryesore
OBSH vlerėson punėn e autoriteteve
11 janar 2006 | Faqja Kryesore
Vdekje tė reja nga gripi i shpendėve
11 janar 2006 | Faqja Kryesore
OBSH-ja heton virusin e shpendėve nė Turqi
08 janar 2006 | Faqja Kryesore
Turqia zbulon raste tė gripit tė shpendėve
05 janar 2006 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>