BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martė, 25 tetor 2005 - 08:18 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Thirrje pėr mbrojtjen e fėmijėve me Aids
 
Fėmijė qė vuan nga Aids-i
Ēdo minut njė fėmijė vdes nga sėmundjet e lidhura me Aids-in
Kombet e Bashkuara nisėn tė martėn njė fushatė pėr tė ndihmuar miliona fėmijė qė vuajnė nga Aids-i.

UNICEF-i, thotė se fėmijėt janė anashkaluar nė luftėn kundėr sėmundjes.

Ai thotė se ēdo minutė njė fėmijė vdes nga sėmundjet qė lidhen me Aids-in, por vetėm pesė pėr qind e fėmijėve tė infektuar me virusin HIV marrin trajtim mjeksor.

UNICEF thotė se rreth 15 milion fėmijė kanė humbur tė paktėn njė prej prindėrve nga Aids-i.

Sipas statistikave mė pak se 10 pėr qind e fėmijėve tė mbetur jetimė marrin ndihmė publike pėr sėmundjen.

Fushata e OKB-sė ėshtė e pėrqėndruar nė Afrikė, nė Evropėn Lindore dhe Azinė Qendore.

Nė kėtė tė fundit, paralajmėron UNICEF disa vende janė nė prag tė njė epidemije.

 
 
LOKALE
Trajtim i ri pėr fėmijėt me AIDS
19 nėntor 2004 | Faqja Kryesore
Tė goditet tuberkulozi dhe AIDS-i
15 korrik 2004 | Faqja Kryesore
Debat i ashpėr nė Bangkok
12 korrik 2004 | Faqja Kryesore
Annan flet pėr pasojat e AIDS-it
11 korrik 2004 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>