BBCAlbanian.com
 
Pėrditėsimi: Botuar: E diel, 19 shtator 2004 - 15:10 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Irani sfidues ndaj agjencisė bėrthamore
 
Inspektorė tė OKB-sė nė impiantet bėrthamore iraniane
Irani kėrcėnon me ndalimin e inspektimeve ndėrkombėtare
Irani ka hedhur poshtė kėrkesat e agjencisė atomike tė OKB-sė pėr tė pezulluar menjėherė tė gjitha veprimtaritė e pasurimit tė uraniumit.

Kryenegociatori i vendit pėr ēėshtjet bėrthamore, Hassan Rohani, tha se asnjė organizatė ndėrkombėtare nuk mund ta detyronte Iranin ta bėnte kėtė.

Zoti Rohani u tha gazetarėve se ēėshtja bėrthamore ishte kthyer nė njė luftė dhe se pėrpara i prisnin ditė tė vėshtira.

Ai tha se vendet evropiane e ishin gabim kur mendonin se Irani ishte vetėm njė hap larg pasurimit tė plotė; Irani ishte tashmė nė atė pikė dhe mund ta pėrfundonte ciklin e plotė tė lėndės djegėse bėrthamore qė sot nėse dėshironte.

Agjencia e OKB-sė ka vendosur si afat fundin e nėntorit qė qeveria iraniane t'u pėrgjigjet tė gjitha pikėpyetjeve lidhur me programin e saj bėrthamor.

Njė zėdhėnėse e agjencisė i tha BBC-sė se ishte nė interes tė iranit qė tė vazhdonte bashkėpunimin.

Irani kėmbėngul se programi i tij ėshtė pėr qėllime paqėsore.

Zoti Rohani tha se nuk ishte marrė ende ndonjė vendim pėr tė pezulluar tė gjitha veprimtaritė e pasurimit siē kėrkohet nga bordi i Agjencisė Ndėrkombėtare tė Energjisė Atomike.

Ai tha se kjo gjė mund tė arrihej vetėm nėpėrmjet negociatave dhe jo me njė rezolutė.

Ai tha se, nėse ēėshtja e Iranit dėrgohej nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė pėr tė marrė masa ndėshkuese, ai do tė shqyrtonte mundėsinė e tėrheqjes nga Traktati i Mospėrhapjes sė Armėve Bėrthamore dhe me siguri do tė ndalonte kontrollet e papritura nga inspektorėt ndėrkombėtarė.

 
 
LOKALE
 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>