BBCAlbanian.com
 
Pėrditėsimi: Botuar: E martė, 06 korrik 2004 - 17:52 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Botohet raporti i fundit pėr HIV/AIDS-in
 
Medikamentet retrovirale
Nga retrovirale pėrfitojnė vetėm 7 pėr qind e tė infektuarve
Raporti i fundit i Kombeve tė Bashkuara pėr AIDS-in thotė se numri i njerėzve tė infektuar me HIV nė tė gjithė botėn ka shkuar nė 38 milion.

Kjo shifėr ėshtė mė e ulėt se ajo e dy vjetėve mė parė, por Organizata e Kombeve tė Bashkuara pėr AIDS-in (UNAIDS) thotė se kjo ka ardhur si rezultat i ndryshimeve se si bėhen tani kėto statistika dhe nuk do tė thotė se epidemija e AIDS-it po mbahet nėn kontroll.

Kombet e Bashkuara thonė se gati 3 milion vetė vdiqėn nga AIDS-i vitin e kaluar dhe se virusi vazhdon tė pėrhapet me shpejtėsi.

Gati 40 pėr qind e tė riturve nė Botsvana dhe Suaziland janė tė infektuar me virusin HIV.

Raporti thotė se nė Evropėn Lindore vendet mė tė infektuara janė Estonia, Letonia, Federata Ruse dhe Ukraina.

Virusi po shtrihet ndėrkohė edhe nė Bjellorusi, Kazakistan dhe Moldavi.

Nė Evropėn Qendrore dhe Lindore, thotė UNAIDS, meqėnėse statistikat vijnė nga shėrbimi shėndetėsor shtetėror dhe policia, HIV mund tė jetė duke u shpėrndarė nė mėnyrė tė padiktuar nė mesin e komuniteteve, qė rrallė bihen nė kontakt me autoritetet e mėsipėrme.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>