BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martë, 14 dhjetor 2010 - 15:52 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Në foto: 'Gratë e Berluskonit'
 

Kryeministri italian Silvio Berlusconi u përball me një krizë politike, të shkaktuar pjesërisht nga ajo që përshkruhet si simpatia e tij për aktivitete argëtuese dhe gra të reja. Kjo skenë që në mënyrë humoristike simbolizon Lindjen e Krishtit e tregon atë me një nga gratë që ka ngritur pretendime kundër tij.

Në maj 2009 gruaja e tij, Veronica Lario, njoftoi se ajo po e divorconte atë, duke thënë se nuk mund të jetonte me një njeri "i cili ka marrëdhënie me të mitura". Z. Berluskoni iu përgjigj duke kërkuar falje.

Shumë nga pretendimet lidhen me vilën e Berluskonit në Porto Rotondo, në Sardenjë.

Shkurorëzimi pasoi pretendimet sipas të cilave z.Berluskoni mori pjesë në ditëlindjen e modeles 18 vjeçare, Noemi Letizia, te cilës thuhet se i bleu një gjerdan të artë të zbukuruar me diamante si dhuratë.

Akuzat për festime në rezidencat e tij me pjesmarjen e prostitutave u përqëndruan tek Patrizia D'Addario, e cila pretendonte se kishte fjetur me të. Z. Berluskoni i mohoi akuzat se paguante për seks, duke thënë se pagesa "heq kënaqësinë e aftësisë për të pushtuar një femër".

Këtë vit edhe Nadia Macri deklaroi se z. Berluskoni e kishte paguar për seks. Ajo shtoi se Berluskoni ftoi 30 gra në vilën e tij dhe ju ofroi atyre marihuanë.

Një vajzë marokene e njohur me nofkën Ruby, pretendon se Berluskoni ndërhyri në polici për të ndihmuar që ta lironin kur ajo u arrestua për vjedhje. Kryetari i parlamentit Gianfranco Fini tha se ai e kishte "vënë Italinë në një pozitë të turpshme" dhe duhet të japë dorëheqjen në qoftë se pretendimet do të ishin të vërteta.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>