BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hėnė, 07 dhjetor 2009 - 14:35 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Nė foto: Abuzim me natyrėn nė Shqipėri
 

Pyjet nė Qafėn e Malit pranė Pukės nuk janė edhe aq tė dendur sa disa dekada mė parė. Prerja pa kriter e drurėve pyjorė ndikon nė ndryshimet klimatike, thonė shkencėtarėt.

Mbeturina buzė rrugėve kombėtare. Njė kafshė ushqehet e qetė me mbeturinat e hedhura nga banorėt e zonės. Kjo pamje haset dėndur pėrgjatė rrugėve nė Shqipėri. Erėrat e pakėndshme qė pėrhapen prej plehrave, janė shoqėrues tė pashmangshėm tė udhėtarėve.

Rrugė e bllokuar nga trafiku nė qendėr tė Tiranės

Nė Tiranė dhe nė tė gjithė Shqipėrinė numri i automjeteve rritet me shpejtėsi duke ndikuar ndjeshėm nė cilėsinė e ajrit, sidomos nė zonat urbane. Sipas statistikave, nė Shqipėri hyjnė ēdo vit nė qarkullim 20-30 mijė automjete.

Liqeni i Pogradecit, nė juglindje tė Shqipėrisė, ėshtė ndotur mjaft dy dekadat e fundit pėr shkak tė derdhjeve urbane. Njė ndėrhyrje me makineri pėr sistemimin e bregut tė liqenit.

Ish-uzina e PVC-sė nė Vlorė

Ish-uzina e Sodė-PVC nė bregdetin e Vlorės, njė nga ndotėsit kryesorė tė mjedisit nė vitet 1970-1990. Sot kėto germadha shėmtojnė ndjeshėm pamjen dhe ruajnė ende rreziqe ekologjike.

Mal i zhveshur nė Sarandė. Dora e njeriut "ka punuar" mbase pėr tė hapur terrenin pėr tė ndėrtuar njė tjetėr godinė pa leje.

Qafa e Llogorasė, pjesa qė zbret drejt detit. Ndonėse shpat malor i zhveshur nga bimėsia, ruan njė pamje mbresėlėnėse pėr udhėtarėt qė zbresin drejt plazhit tė Dhėrmiut dhe mė tej drejt Sarandės.

Plazhi Qeparo, njė potencial turistik mjaft i rėndėsishėm nė bregdetin midis Vlorės dhe Srandės. Probleme tė pazgjidhura tė pronėsisė dhe infrastruktura ende e dobėt, bėjnė qė tė jetė nė gjendje gati tė virgjėr.

Plazhi i Llamanit, pranė Himarės. Njė nga plazhet mė tė bukur tė Shqipėrisė. Fatmirėsisht ka mbetur i pandotur dhe thuajse i paprekur nga ndėrtimet abuzive.

Bunker nė Sarandė

Ndėrtime abuzive buzė detit nė Sarande. Bunkerit tė braktisur qė nga koha e diktaturės, tashmė i bėn shoqėri edhe njė "hotel" pa leje i papėrfunduar dhe i shkatėrruar nga policia ndėrtimore nė Sarandė, pranė kanalit tė Ēukės.


 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>