BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martė, 10 nėntor 2009 - 14:53 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
20 vjetori i rėnies sė Murit tė Berlinit
 

Dhjetra mijėra vetė u mblodhėn nė Portėn e Brandenburgut pavarėsisht nga shiu, pėr tė festuar 20 vjetorin e rėnies sė Murit tė Berlinit.

Udhėheqės nga shumė vende tė botės sė bashku me Kancelaren gjermane Angela Merkel pėrshkuan portėn historike.

Ish presidenti polak Lech Walesa rrėzoi dominonė e parė nga 1000 domino tė vendosura nė vendin ku dikur ngrihej Muri i Berlinit. Rėnia e dominove simbolizoi reaksionin zinxhir qė 20 vjet nė parė rrėzoi komunizmin nė mbarė Evropėn.

Dominotė e pikturuara me grafite, u rrėzuan nė njė gjatėsi prej 1,5 kilometrash pėrgjatė vendit ku mė parė ngrihej Muri i Berlinit.

Pavarėsisht nga moti i keq, fishekzjarrė spektakolarė ndriēuan qiellin e Berlinit, duke rikujtuar atmosferėn festive qė pėrfshiu qytetin nė vitin 1989.

Nė ceremoninė qė u zhvillua tek Porta e Brandenburgut, e cila ndante dikur Berlinin Lindor me atė Perėndimor, morri pjesė edhe Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton.

Tė rinj dhe tė moshuar festuan ngjarjen historike, qė i dha fund 28 viteve tė ndarjes sė Gjermanisė Lindore dhe asaj Perėndimore.

Festime pati edhe nė qytete tė tjera europiane - Rrėzimi imagjinar i Murit nė kryeqytetin e Bullgarisė, Sofje.

Toni ishte mė paqėsor nė qytetin jugperėndimor tė Francės, Bordeaux, por jo mė pak frymėzues.

Nė Romė, njė instalim nė Shkallėt e famshme spanjolle nė Sheshin e Spanjės nė pėrkujtim tė rrėnies sė Murit tė Berlinit.

Nė Londėr Murit iu dha njė trajtim i ftohtė. Ai u rikrijua me anė tė blloqeve tė akullit para ambasadės sė Gjermanisė.


 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>