BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 19 nėntor 2010 - 15:57 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Si pėrfiton Shqipėria nga heqja e vizave
 
Tiranė
Shtetasit shqiptarė do tė udhėtojnė tė lirė nė hapėsirėn Schengen
Ministrat e brendshėm tė Bashkimit Evropian miratuan nė fillim tė muajit propozimin pėr udhėtimet pa viza nė zonėn Shengen tė qytetarėve tė Shqipėrisė dhe Bosnje- Hercegovinės.

Qytetarėt e kėtyre dy vendeve duke filluar nga 15 dhjetori do tė mund tė udhėtojnė me njė pasaportė biometrike pa viza nė vendet e BE-sė qė janė pjesėtare tė politikės sė pėrbashkėt tė vizave dhe ato qė janė nė zonėn Shengen.

Komisioneri i Zgjerimit Stefan Fule tha se ky vendim duhet t'i inkurajojė kėto vende pėr tė kryer reformat e nevojshme pėr t'u afruar mė shumė me BE-nė.

Si do tė ndikojė heqja e vizave nė jetėn shqiptare nė ekonominė, kulturėn dhe vetė politikėn? Kjo ėshtė tema e Forumit tė rradhės.

Ilir Kadia bisedon me Alban Nelaj, ekspert i politikave evropiane, Ilir Yzeiri doktor i Shkencave dhe analistin e ekonomisė, Bardhi Sejdarasi.

Zyrtarėt e BE-sė, thonė se heqja e vizave do tė lehtėsojė kontaktet midis njėrėzve, do tė ndihmojė nė marrėdhėniet tregtare dhe tė biznesit, si dhe do tė krijojė njė mundėsi pėr popujt e kėtyre vendeve ta njohin BE-nė mė mirė.

Megjithatė BE-ja shpreh shqetėsim nė lidhje me abuzimin e mundshėm tė kėsaj tė drejte.

Komisioni Europian ka krijuar njė proces monitorues qė synon tė parandalojė rreziqet pėr abuzimin dhe keqpėrdorimin e procedurave tė kėrkimit tė strehimit.

Sipas njė sondazhi, 60 pėr qind e qytetarėve nė Shqipėri do tė udhėtonin drejt zonės Shengen brenda gjashtė muajve tė parė tė vitit tė ardhshėm, pra, menjėherė nė periudhėn qė hyn nė fuqi qarkullimi pa viza nė kėtė hapėsirė.

Sondazhi i kryer nga instituti EUNACAL nė Tiranė tregon, gjithashtu, se arsyeja kryesore e udhėtimeve do tė jetė vizita te tė afėrmit dhe familjarėt qė punojnė nė vendet e Bashkimit Europian.

 
 
Emri
Mbiemri*
Qyteti
Vendi
Email
Telefoni*
* Sipas dėshirės
Opinioni i juaj
 
  
BBCAlbanian.com mund tė redaktojė komentet tuaja dhe nuk garanton se do tė botohen tė gjithė e-mailėt.
 
LOKALE
Kush pėrfiton nga heqja e vizave?
08 nėntor 2010 | Forum
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>