BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hėnė, 16 gusht 2010 - 13:46 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Qeveria paraqet ligjin pėr vlerat e luftės nė Kosovė
 
Ushtarė tė UĒK-sė
Parlamenti i Kosovės pritet qė nė vjeshtė tė diskutojė projektligjin pėr vlerat e luftės sė vitit 1999.

Me tė mendohet tė rregullohet statusi i dėshmorėve, invalidėve, veteranėve, pjesėtarėve tė UĒK-sė, viktimave civile dhe familjarėve tė tyre.

Pėrfitues tė ligjit janė tė gjithė qytetarėt e dėmtuar, pa dallim tė pėrkatėsisė kombėtare e fetare. Kostoja e implementimit tė kėtij ligji llogaritet nė mbi 30 milionė euro pėr vitin e parė.

Nė Temėn e ditės nė programin BBC Sot Seladin Xhazairi i BBC-sė bisedon me Fadil Racin, drejtor i Departamentit Ligjor nė Ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale dhe kryetar i grupit punues qeveritar pėr projekligjin pėr vlerat e luftės si dhe Muharrem Xhemajli, kryetar i shoqatės sė organizatave tė veteranėve tė UĒK-sė.

- Ēfarė mendoni pėr kėtė projekt-ligj dhe zbatimin e tij? Kė duhet tė pėrfshijė ai? Ka rrezik qė tė bėhen abuzime?

Na shkruani duke pėrdorur formularin nė tė djathtė.

Disa nga mendimet tuaja

Shumė mirė. Pse jo ėshtė disi vonė. Kanė kaluar mė shumė se 10 vite nga koha e luftės pėr lirim. Janė martirizuar djem e vajza; tė rinj e burra qe i jane pergjigjur thirrjes "Kosova thėrret". Nga ana tjetėr ka shumė luftėtarė tė UĒK-sė tė plagosur, familje tė tėra qė kanė humbur kryefamiljarin nė luftėn e lirisė. Nuk mund tė them se pse ky status u shty kaq vonė, por ndihem shumė mirė qė sė fundi u miratua. S'besoj se do tė ketė spekullim nė pėrpilimin e listės sė dėshmorėve, familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės. Qeveria e Kosovės i ka tė gjitha mundėsitė tė mos bjerė nė gabime nė kėtė drejtim. Askush nuk duhet tė guxojė tė bėjė gabime nė tė tilla ēėshtje shumė tė shenjta.
Xhevahir Gradica, Durrės, Shqipėri

Pa UĒK dhe djemtė e saj nė Kosovė, Shqipėri, Europė, ShBA, Australi, nuk do tė kishte asgjė. Dhe Ibrahim Rugova do ishte varrosur me hymnin kombėtar tė Jugosllavisė ose do tė ishte gjallė.
Ilirjan Palloj, Tiranė, Shqipėri

90 pėr qind e atyre qė kanė me i fitu kėto tė drejta janė matrapaz. Njė pjesė e madh e luftėtarėve ranė heroikisht nė beteja, njė pjesė tė tyre i vranė shqipfolsat njė pjesė nuk kanė me pas mundėsi me i realizu kėto tė drejta kėshtu qė nuk ka qenė i nevojshėm ky ligj.
Drini Dema, Lipjan

Marre pėr ato qė flet Drini nė kėtė opinion.
Naser Gjonaj, Prizren, Kosovė.

Po t'u bėnte ky ligj menjėherė mbas lufte, Kosova do tė lulėzonta nga tė mirat, por tash jam plotėsisht dakord me Drinin nga Lipjani.
Kreshnik Zogu, Ferizaj

Nuk besoj se do tė ketė vlerėsim ideal pėr ish-luftėtarėt e UĒK-sė, pasi e dimė qė gjatė fazės sė regjistrimit qė kanė bėrė organizatat e dala nga lufta janė bėrė aq shumė ish-luftėtarė sa, sikur tė ishin tė gjithė ata pjesė e UĒK-sė, nuk do kishim nevojė edhe pėr NATO-n. Janė bėrė padrejtėsi edhe nė regjistrimin e tė rėnėve nė luftėn e fundit, ku njė pjesė e madhe as qė kanė qenė luftėtarė tė UĒK-sė.
Agron Hoxhaj, Prizren

Unė mendoj se ligji nė fjalė, edhe pse i vonuar, ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr tė gjithė shqiptarėt nė tė gjitha trojet shqiptare ku jetojnė. Pėrfitues do tė jenė tė gjithė ata qė e meritojnė, kurse keqpėrdoruesit e mundshėm duhet tė denoncohen dhe pėr veprimet e veta tė pėrgjigjen para ligjit.
Skender Bylykbashi, Drenicė, Kosovė

Hap i vonuar...
Besim Kastrati, Mynih, Gjermani

E pėrshėndes miratimin e kėtij projektligji tė shumėpritur pėr tė gjitha kategoritė e luftės, sepse ju takon. Falė gjakut tė tyre dhe sakrificės sė gjithė kombit shqiptar ne e gėzojmė lirinė. Kam besue te kjo qeveri qė ka me i miratue ma herėt ligje tė kėtilla, por ma mirė vonė se kurrė.
Zymer Behrami, Podujevė, Kosovė

Urime pėr ligjin, pushtetmbajtėsve nė Kosovė! Ėshtė meritė e tyre, sepse kjo nuk u arrit 10 vitet e mėparshme. Ky ligj, ndonėse nuk ėshtė si ligji amerikan pėr veteranėt, e ka vlerėn e vet. Kjo shoqėri ka njė interes pėr ata qė dhanė gjėnė mė sublime. Kur iu pėrgjigjė thirrjes, kėta trima nuk e dinin nėse shpėtonin pėr t'i gėzuar kėta pak privilegje. Veteranėt i pėrgėzoj.
Arif Kadriu, Preshevė

 
 
Emri
Mbiemri*
Qyteti
Vendi
Email
Telefoni*
* Sipas dėshirės
Opinioni i juaj
 
  
BBCAlbanian.com mund tė redaktojė komentet tuaja dhe nuk garanton se do tė botohen tė gjithė e-mailėt.
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>