BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hėnė, 09 nėntor 2009 - 15:29 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Muri i Berlinit - Simbol i ndryshimit nė Evropė
 
Kur ra Muri i Berlinit 9 nėntor 1989
Kur ra Muri i Berlinit 9 nėntor 1989
Qindra gjermanolindorė u mblodhėn para Murit tė Berlinit mė 9 nėntor 1989, pas shpalljes sė rregullave tė reja tė udhėtimit tė lirė.

Mijėra vetė u dyndėn drejt Perėndimit nga rruga apo duke kapėrcyer Murin, madje duke e shkatėrruar atė me vare. Vetėm njė ditė mė parė ata mund tė qėlloheshin me plumba nėse e bėnin kėtė.

Rėnia e Murit tė Berlinit ishte kurorėzim i shumė lėvizjeve qė filluan atė vit nė kampin socialist, dhe vetė rėnia e tij u pasua nga ndryshime rrėnjėsore nė Kontinent.

Cila ishte pritshmėria e njerėzve qė e ndoqėn kėtė ngjarje asokohe?

Tani pas 20 vjetėsh a janė pėrmbushur kėto shpresa? Cila ishte rėndėsia e rėnies sė kėtij simboli nė rajonin tonė, a i shembėn ato mure qė i ndanin?

Pėr tė diskutuar pėr kėto tema Ilir Nishku bisedoi me disa personalitete, jeta e tė cilėve ėshtė ndikuar nga ky eveniment.

 
 
Emri
Mbiemri*
Qyteti
Vendi
Email
Telefoni*
* Sipas dėshirės
Opinioni i juaj
 
  
BBCAlbanian.com mund tė redaktojė komentet tuaja dhe nuk garanton se do tė botohen tė gjithė e-mailėt.
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>