http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E martė, 15 shtator 2009 - 17:52 CET

Debati pėr nėnshtetėsinė

Kryetari i PASOK-ut nė Greqi, Jorgos Papandreu, deklaroi para zgjedhjeve se nėse partia e tij vinte nė pushtet, do t'u jepte nėnshtetėsinė emigrantėve qė e dėshirojnė dhe qė kanė pesė vjet qėndrim tė ligjshėm nė vend.

Zoti Papandreu premtoi gjithashtu se fėmijėt e emigrantėve qė kanė lindur nė Greqi, do ta marrin automatikisht nėnshtetėsinė greke.

Nuk ėshtė vetėm nė Greqi qė ēėshtje qė kanė tė bėjnė me imigracionin dhe shtetėsinė, janė pjesė e retorikės nė fushata zgjedhore.

Dhėnia e nėnshtetėsisė ėshtė kthyer shpesh nė njė ēėshtje qė ka ngjallur debate tė forta nė shumė vende qė konsiderohen si destinacion kryesor pėr emigrantėt.

Gjatė dekadės sė fundit, procedura dhe kriteret e dhėnies sė nėnshtetėsisė kanė ndryshuar nė shumė vende.

Dėgjoni forumin e BBC-sė

Nėse vite mė parė marrja e nėnshtetėsisė konsiderohej si njė e drejtė thuajse automatike falė kohėqėndrimit, tashmė po vihet theksi gjithnjė e mė shumė mbi shkallėn e integrimit tė personave qė aplikojnė pėr nėnshtetėsi.

Pėr kėto ēėshtje Gėzim Guri bisedoi me tė ftuarit e tij nė rubrikėn Forum.