http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E mėrkurė, 10 qershor 2009 - 16:44 CET

Dhjetė vjet pas ndėrhyrjes sė NATO-s

Dhjetė vjet pas, sulmet ajrore tė NATO-s mbi objektivat serbe vazhdojnė tė mbesin ngjarja mė e kundėrthėnshme mes shqiptarėve dhe serbėve.

Shqiptarėt e Kosovės e kanė cilėsuar atė si ngjarjen mė tė madhe historike, kurse pėr serbėt fushata ajrore ishte gabimi mė i madh historik.

Pas njė varg pėrpjekjesh pėr tė arritur njė marrėveshje tė negociuar mes Prishtinės dhe Beogradit dhe dy konferencave tė dėshtuara nė Rambuje dhe Paris, Aleanca Veri-Atlantike vendosi mė 24 mars tė nisė njė fushatė ajrore kundėr objektivave serbe.

Dėgjoni Forumin

Pėrse komandanti i athershėm i krahut jugor tė NATO-s, Gjenerali Wesley Clark i cilėsoi sulmet ajrore si njė vendim tė drejtė?

Si vlerėsohej ngjarja dhjetė vjet mė pas nė Kosovė?

Pėrse udhėheqėsit serbė kanė vazhduar ta konsiderojnė vendimin si tė padrejtė dhe tė paligjshėm?

Pėr kėto dhe tė tjera ēėshtje Arbėr Vllahiu bisedon me tė ftuarit e tij nė Prishtinė.