http://www.bbcalbanian.com

16 qershor, 2010 - Published 13:54 GMT

Botėrori 2010: Spanjė - Zvicėr

Pƫr tƫ parƫ drejtpƫrdrejtƫ rezultatin dhe renditjen ne grup duhet tƫ aktivizoni programin javascript.

Spanja dhe Zvicra janė ekipet qė mbyllin ndeshjet e para tė grupeve tė Botėrorit 2010.

Pasi i kanė parė gjithė ekipet e tjera, spanjollėt nisin fushatėn nė Afrikėn e Jugut me dėshirė pėr tė shpalosur gjenialitetin e tyre sulmues. Me lojtarė tė tillė si Fernando Torres dhe David Villa, skuadrės sė Del Bosco-s mbase nuk i vjen mirė qė ėshtė e dyta pas Brazilit nė renditjen e FIFA-s.

Kampionėt nė fuqi tė Europės kanė zhvilluar gjatė botėrorėve mė shumė ndeshje se ēdo vend tjetėr, por asnjėherė nuk kanė arritur tė ngrenė Kupėn e Botės.

Zviceranėt (me tė cilėt luajnė edhe tre lojtarė me origjinė shqiptare - Valon Behrami, Xherdan Shaqiri dhe Albert Bunjaku) drejtohen nga Ottmar Hitzfeld dhe shpresojnė tė dalin tė dytėt e Grupit H.

Nė 18 rastet qė ėshtė ndeshur me Zvicrėn, Spanja ka fituar 15 herė dhe ka barazuar 3 herė.