BBCAlbanian.com
 
21 qershor, 2010 - Published 09:12 GMT
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Botërori 2010: Portugali - Korea e Veriut
 

Për të parë drejtpërdrejtë rezultatin dhe renditjen ne grup duhet të aktivizoni programin javascript.

Në ndeshjen çerekfinale në Kupën e Botës në Angli në vitin 1966, Korea e Veriut, e cila kishte eleminuar në grup Italinë, kryesonte 3-0.

Por 'virtuozi' Eusebio e ktheu rezultatin në 5-3 për Portugalinë.

Portugalia ka 20 muaj pa humbje dhe është renditur si ekipi i tretë në botë.

Skuadra e drejtuar nga Carlos Queiroz ka në formacion Cristiano Ronaldon, futbollistin më të shtrenjtë në botë, por që nuk ka shënuar gjatë ndeshjeve kualifikuese për Kupën e Botës.

Portugalia barazoi ndeshjen e parë me Bregun e Fildishtë, ndërsa Korea e Veriut u mund 2-1 nga Brazili.

Ky konsiderohet si grupi më i fortë dhe është quajtur ndryshe 'grupi i vdekjes'.

 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>