BBC Online Network
   
 
 
Africa
Americas
Asia-Pacific
Europe
Middle East
South Asia
BBC World Service
Learning English
BBC News
BBC Sport
TEMA E JAVĖS

Untitled Document 21.11.2002 13:55 (CET)
Analfabetizmi shqetėsues nė Kosovė
Analfabetizmi ėshtė shqetėsues nė Kosovė
Analfabetizmi ėshtė shqetėsues nė Kosovė

Nga Gjylie Rexha nė Prishtinė
Analfabetizmi ėshtė ende ēėshtje shqetėsuese pėr shoqėrinė kosovare edhe pse ajo nuk ėshtė dukuri alarmante, thonė pėrfaqėsues tė organizatave tė ndryshme joqeveritare.

Sipas raporteve tė disa organizatave ndėrkombėtare, analfabetizmi ėshtė i pėrhapur tek 15-20 pėrqind e popullatės nė Kosovė, dhe rreth 80 pėrqind e tyre janė femra.
   
 

E drejta pėr arsim zakonisht i takon fėmijės mashkull, femra mbetet e dyta.

 
   
  Naxhije Bucinca,
veprimtare e arsimit
 

Mirėpo, disa organizata joqeveritare vendore thonė se kjo shkallė ėshtė mė e ulėt pavarėsisht se nė Kosovė nuk ka statistika zyrtare pėr kėtė ēėshtje.

Ikballe Rogova nga shoqata 'Motrat Qiriazi' thotė se problem kryesor tani janė gjysmėanalfabetėt, personat tė cilėt e kanė ndėrprerė shkollimin nė njė fazė shumė tė hershme.

Vajzat tė diskriminuara
Vajzat tė diskriminuara nė arsim
Vajzat tė diskriminuara nė arsim

Diskriminimi nė shkollim i femrės brenda familjes ėshtė arsyeja kryesore qė shumė vajza nė Kosovė nuk ndjekin as shkollimin fillor, thonė pėrfaqėsues tė organizatave tė ndyshme joqeveritare vendore.

Drejtuesja e shoqatės sė veteranėve tė arsimit, Naxhije Bucinca, thotė se ekziston rreziku qė kjo dukuri tė ketė shtrirje edhe mė tė madhe.

"E drejta pėr arsim zakonisht i takon fėmijės mashkull, femra mbetet e dyta," thotė zonja Bucinca. Ajo shton se ekziston edhe pamundėsia ekonomike pėr shkollimin e fėmijėve.

Duke u bazuar nė eskperiencėn e saj, zonja Bucinca thotė se ndėrprerja e shkollimit tė shumė femrave pas klasės sė parė apo tė dytė ka bėrė qė ato femra tė shndėrrohen pėrsėri nė analfabete.

"Sipas analizave qė kemi bėrė kemi vėrejtur se ato femra tė cilat e kanė ndėrprerė shkollimin pas klasės sė parė apo tė dytė kanė qenė shumė tė pasigurta dhe thjesht edhe atė qė e kanė ditur nuk kanė pasur siguri ta thonė," thotė ajo

Thirrje pėr veprim

Shoqatat i bėjnė thirrje autoriteve tė Kosovės tė merren me kėtė ēėshtje.

Nė administratėn e UNMIK-ut dhe qeverinė e Kosovės ekzistojnė departamente qė merren mė kėto ēėshtje, por zyrtarė thonė se analfabetizmi deri tani nuk ka qenė objekt i punės sė tyre.

Kryesisht me kėtė ēėshtje janė marrė vetėm organizata tė ndryshme joqeveritare, prandaj nė Kosovė nuk ka as statistika zyrtare pėr shkallėn e analfabetizmit.

Ajo qė dihet ėshtė se kjo dukuri ėshtė e pėrhapur kryesisht nėpėr vise fshatare, tė pazhvilluara ekonomikisht, dhe tek familje me koncepte konservatore ku shkollimi i femrės ende vlerėsohet i ndaluar.


Mund tė bėni komentet tuaja

Ju lutem klikoni kėtu nėse nuk doni tė merrni informacione me email mbi programet dhe transmetimet tona.

     
© BBC World Service
Bush House, Strand, London WC2B 4PH, UK.
BBC nė Shqip